Festival - Slávnosti piva v Trnave

Dátum konania: 23.8.2014 10:00

Občianske združenie Trnavská 13 pozýva Trnavčanov aj návštevníkov mesta na druhé Slávnosti piva v Trnave. Jedinečné podujatie s voňavou atmosférou rôznych druhov piva, pivných špecialít a trnavskej histórie sa uskutoční v sobotu 23. augusta v Sade Antona Bernoláka, známom aj pod domácim názvom Promenáda.

Vedeli ste, že Trnava má preukázateľne takmer 600-ročnú históriu varenia piva? V roku 1419 dostalo mesto od kráľa Žigmunda výsadu variť a predávať pivo, čím sa legalizoval stav siahajúci do 14. storočia. Trnava bola jedným z najznámejších miest v hornom Uhorsku, kde sa vyrábalo a predávalo pivo. Práve túto takmer zabudnutú históriu si občianske združenie Trnavská 13 zaumienilo oprášiť. Nadšenci  z Trnavy by chceli ukázať, že Trnava môže byť hrdá nielen na vinársku, ale aj na svoju pivnú tradíciu. Preto na sobotu 23. augusta pripravili pestrý program, v ktorom hrá veľkú úlohu práve história.

Program sa začína o 10. hodine v Promenáde, v časti s pódiom. Po slávnostnom otvorení s narazením prvého suda si návštevníci môžu vychutnať ponuku viac ako deväťdesiatich druhov piva z celého Slovenska, Čiech a Ukrajiny, pričom budú hodnotiť najlepší pivovar. Na zahryznutie k pivu budú v ponuke pivné syry, guláš a ďalšia kvalitná papanica.
Na Slávnostiach piva v Trnave nebudú chýbať ani historické osobnosti, ktoré sa pričinili o rozvoj piva v Trnave. Návštevníci sa budú môcť zoznámiť s kráľom Žigmundom, s richtárom, ktorému dal kráľ do rúk varečné výsady, či s mníchom popíjajúcim pivo, alebo sa previezť po Trnave na historickom koči a zúčastniť sa súťaží o pivné ceny a tomboly. Novinky bude po starosvetsky oznamovať trnavský hlásnik. Počas celého dňa bude návštevníkov sprevádzať príjemná hudba DJ Sláva Dratvu. Na pódiu vystúpia veselá kapela ÚjeDanka a úspešné trnavské trio Romanika.
Minulý prvý ročník slávností vyhral pivovar Sessler. Popri hlavnom programe v Promenáde preto tento známy trnavský pivovar organizuje Deň otvorených dverí. Priamo z akcie môžu záujemcovia nasadnúť na pivný taxík, previesť sa do pivovaru a dozvedieť sa priamo na mieste zaujímavosti o pivovare s tradíciou siahajúcou do polovice 18. storočia.

OZ Trnavská 13 pozýva na Slávnosti piva v Trnave všetkých milovníkov piva, zábavy i histórie. Vstup je voľný.
Organizačný výbor Trnavská 13

Foto: Janka Kováčová

 
 
 
 

Čo sa deje v regióne
apríl 2024
0PO 0UT 0ST 0ŠT 0PI 0SO 0NE
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  
Ubytovanie na mieru