Divadlo - NOC DIVADIEL

Dátum konania: 17.11.2018

9. ročník noci otvorených divadiel a predstavení
17. 11. 2018

Od večera do rána – to bude netradičná Noc divadiel v DJP

Divadlo Jána Palárika bude opäť súčasťou Noci divadiel. Už po deviaty raz sa zapojí do medzinárodného „sviatku divadla“ bohatým programom a otvorí sa divákom netradičným spôsobom.

Noc divadiel na celom Slovensku a Česku sa nesie v československom duchu a odkazuje na 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. „Rok 2018 sa nesie v znamení veľkých „osmičkových“ výročí, ktoré sme si pripomenuli už viacerými podujatiami – koncertmi, hosťujúcimi predstaveniami a pod. Jednému z týchto výročí však predsa len venujeme najväčšiu pozornosť. Je to výročie 100 rokov od vzniku prvej Československej republiky,“ vysvetľuje dramaturgička divadla Lucia Mihálová.

Noc divadiel v DJP začne strašidelnými prehliadkami, ktorých ukončenie je naplánované na dvore divadla, kde bude návštevníkov po celé popoludnie zohrievať „osmičkový“ guláš a teplý čaj podávaný hercami a členmi umeleckého súboru divadla. Dvor sa stane tiež priestorom pripomenutia si revolučných udalostí formou foto a video-projekcie. Spomínané prehliadky sa uskutočnia spolu trikrát, o 15.00 h, 16.00 h a 17.00 h. Záujemcovia sa môžu prihlásiť vopred v pokladni DJP.

Krátko po 18.00 h  sa pred divadlom uskutoční spoločné kladenie sviečok všetkým obetiam totalitných režimov, ktoré za posledných 100 rokov otriasli Európou. Zapálením sviečok si zároveň uctíme 30. výročie sviečkovej manifestácie. O siedmej bude program pokračovať odovzdávaním Cien slobody Antona Srholca, ktoré organizuje Trnavský samosprávny kraj, spojené s talkshow Michala Jánoša Pred oponou. Hostia, ktorých vyspovedá, budú práve laureáti tejto ceny.

O 22.00 h pripravilo spoločne DJP a Trnavské rádio nový formát, ktorý bude mať premiéru práve na Noci divadiel s názvom #stagestream  – živé vysielanie rozhlasovej hry priamo z javiska divadla do éteru Trnavského rádia. „Nakoľko tohoročná téma Noci divadiel sa viaže na 100-ročnicu vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, divadlo pripravilo výber z krátkych dialógov najlepších českých autorov pod názvom „Od Čapka po Havla“,“ dodáva Lucia Mihálová.  Čítanie krátkych dialógov najlepších českých autorov bude sprevádzané piesňami Marty Kubišovej v podaní Silvie Soldanovej a  Moniky Potokárovej. Monika Potokárová za rolu Marty Kubišovej v inscenácii SND Modlitba pre Martu alebo Kabaret Normalizácia získala ocenenie Dosky 2018. Na záver, približne o polnoci sa účastníci nahrávania prejdú po nočnom divadle a spoznajú „pravých“ duchov divadla.

Vrcholom celého podujatia bude československá Retropárty spojená s „prespávačkou“ v divadle a dobrými raňajkami v ranných hodinách.  „Noc divadiel, deň študentov a výročie nežnej revolúcie pripadli na jeden deň. Chceme preto naše divadlo otvoriť mladým ľuďom, pripomenúť si hodnoty slobody a demokracie a zároveň spoločne osláviť deň, kedy sa v divadle nezhasína. Od popoludnia až do nasledujúceho rána bude 17. november v Divadle Jána Palárika netradičný – príďte to zažiť s nami,“ pozýva riaditeľka divadla Zuzana Šajgalíková.

 
 
 
 

Čo sa deje v regióne
november 2021
0PO 0UT 0ST 0ŠT 0PI 0SO 0NE
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  
Ubytovanie na mieru