V slobodnom kráľovskom meste sa čoskoro začnú stredoveké vianočné trhy

Je decembrové ráno tesne pred brieždením, Dolnú bránu kráľovského mesta ešte striebri srieň. Kolesá voza hrkocú na kamennej ceste, škrípu pánty, kone v záprahu sa vzpínajú, z nozdier im uniká para. Cinkanie cínového riadu pod vozovou plachtou splynie s cinknutím stratenej podkovy. Dnes si ju nik nevšimne – ale možno po čase prinesie trpezlivým hľadačom šťastie. Ženy vo vlniakoch, deti v kožúškoch, chlapi s batohmi na chrbtoch, všetci sa ponáhľajú rovnakým smerom. Na Námestí sv. Mikuláša budú opäť tradičné zimné stredoveké trhy. Vítaná príležitosť niečo predať, za utŕžené groše nakúpiť veci do gazdovstva a potvrdiť dobrý obchod oldomášom. To si predsa nemôžete nechať ujsť: Začíname v piatok 16. decembra na pravé poludnie. Kto to nestihne, môže prísť aj v sobotu 17. alebo v nedeľu 18. decembra od 10. do 19. hodiny.

Na jednom z najstarších spoločenských priestorov Trnavy ožíva ruch stredovekého mesta, remeselníci rozkladajú svoj tovar. Vôňa dymu sa mieša s vôňou pravého dobového punču a pšeničných placiek. Včelár ponúka v podobe plástov zlatistého medu chuť a vôňu tohtoročného leta, kvitnúcich líp a lesných lúk. Bude na medovníky aj do bylinkového čaju – veď kto by si nechcel osladiť život? Mnohí by si radi odniesli domov aj kúsok vianočného svetla vykúzleného sviečkou z včelieho vosku alebo kartičku s písmom ako spomienku na pekné chvíle v kráľovskom meste. Okolo pisára je už tlačenica, chudák, ledva stíha klásť písmenko ku písmenku na vianočných vinšoch. Pod údermi kováčskeho kladiva sa už rysuje náhrada za konskú podkovu stratenú pri Dolnej bráne. Každý si tu môže nájsť, čo mu treba: vyrobené kože, opasky, poháre, nože... Deti s tváričkami ulepenými od medu a sadzí s výskotom bežia k drevenému kolotoču. Dnes si ešte neuvedomujú, že o čare týchto sviatočných chvíľ budú raz rozprávať svojim deťom.

Okolo prístrešku so somárikom a ovečkami hustne dav. Ktorási spomedzi žien uložila do jasličiek na slamu drobné dieťa. Hoci je zimná obloha sivá ako z olova, zdá sa, akoby sa okolo nich vznášala tajomná žiara. Ľudia nevdojak stíchnu a okúzlene pozorujú živý obraz plný lásky. Aj zvieratká cítia, že stvorenie v jasličkách treba chrániť a zohrievajú ho svojím dychom. Všetci s dojatím prežívajú okamih príchodu nového života.

Zimný deň sa rýchlo kráti, čoskoro znova zavládne tma. Teplé svetlo kahancov zdobí tváre trhovníkov a mešťanov zlatistými odleskami. Hoci zima zachádza za nechty, nik sa domov neponáhľa. Veď príležitosť stretnúť sa na trnavských vianočných stredovekých trhoch máme len tri dni do roka...

Srdečne vás pozývame.

Foto: Matúš Koprda

14. 12. 2016

 

Zdroj: www.trnava.sk

 
 

Čo sa deje v regióne
november 2022
1PO 1UT 1ST 1ŠT 1PI 1SO 1NE
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
Ubytovanie na mieru