Zabíjačka, masky, pochovávanie basy – jednoducho Trnavské fašangi

V posledný februárový deň tohto roku vyvrcholia fašiangy. Na Hlavnej ulici pred radnicou v utorok 28. februára o 15. hodine vystúpia deti zo Základnej umeleckej školy M. Sch. Trnavského, o 15.30 h sem dorazí sprievod masiek s detskými folklórnymi súbormi Trnavček a Drienka. O 16. hodine tradične pochováme basu s ľudovou hudbou Borovienka a folklórnym súborom Lusk z Krakovian. Už od desiatej doobeda si budeme môcť vychutnať aj zabíjačkové dobroty, ktoré k fašiangom od nepamäti patria. Obžerstvo je totiž na fašiangy dovolené, ba priam nutné. V minulosti ľudia verili, že kto sa nenaje na fašiangy, bude hladný celý rok.

Veselým vystúpením folklórnych súborov sa skončia fašiangy ako obdobie trvajúce od Troch kráľov do Popolcovej stredy, keď sa začne predveľkonočný pôst. Slovo fašang sa na Slovensku používa už od stredoveku, je odvodené zo staronemeckého slova pomenúvajúceho posledný nápoj pred pôstom. Toto obdobie druhej polovice zimy charakterizovali v minulosti zakáľačky a svadby, ale na dedinách aj priadky, pri ktorých sa ľudia stretávali, žartovali a spievali.
Slovenské fašiangy však majú korene nielen v staroslovanských zvykoch spojených s magickými úkonmi zabezpečujúcimi budúcu úrodu a zdravie, ale aj s karnevalovou (carne vale – zbohom, mäso) kultúrou zviazanou s antickými tradíciami – bakchanáliami a dionýziami spojenými s kultom plodnosti. Hoci kresťanstvo tieto zvyky vymedzilo príchodom pôstu, mnohé ich prvky zostali zachované: hudba, tanec, sprievody masiek, ktoré zabezpečujú dočasné zrušenie spoločenských rozdielov, lascívnosť, parodovanie činností i ceremoniálov. Medzi tie patrí aj pochovávanie basy, ktorým symbolicky vrcholila posledná fašiangová zábava. Odnesením basy (ktorá tvrdí muziku) na márach sa na 40 dní zamkli tancovačky, nastala príprava na Veľkú noc.
Tento rok sa pôst začína od 1. marca. Dnes ho už málokto dodržiava, ale kedysi znamenal prísne zdržiavanie sa jedál zo surovín živočíšneho pôvodu, čo odborníci na výživu znovu vrelo odporúčajú. ;)

21. 2. 2017

 
 
 

Čo sa deje v regióne
január 2021
4PO 4UT 4ST 4ŠT 4PI 4SO 4NE
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Ubytovanie na mieru