Víno Tirnavia 2017 ponúkne v historickom centre mesta najlepšie vína zo slovenských vinárstiev

Kedy by sme mali pretrhnúť reťaz všedných dní, dopriať si príjemné zážitky, okúsiť nové chute a vône, ak nie práve v máji? To všetko a ešte oveľa viac nám ponúka v piatok 19. a v sobotu 20. mája medzinárodná vinárska výstava Víno Tirnavia v Trnave, ktorá sa vo svojom jubilejnom pätnástom ročníku mení na jarný festival vína a gurmánskych špecialít a po prvý raz sa uskutoční priamo v historickom centre mesta na pešej zóne a na nádvorí trnavskej radnice.

Stalo sa už pravidlom, že na súťaži Víno Tirnavia máme jedinečnú možnosť ochutnať najlepšie vína zo slovenských vinárstiev. Bude to tak aj tento rok. Svedčí o tom skutočnosť, že porota zložená z uznávaných slovenských aj zahraničných hodnotiteľov vín udelila na odbornej degustácii 21. a 22. apríla rekordných sedem veľkých zlatých medailí, päťdesiatdeväť zlatých medailí a stotri strieborných medailí.

Tešiť sa môžeme na iskrivé a svieže vína ročníka 2016, neodolateľné rosé, ale aj ušľachtilé červené vína starších ročníkov, ktoré vyzrievali niekoľko rokov v prítmí pivníc. Na svoje si prídu aj milovníci zvláštností, v ponuke bude napríklad vulkanické biovíno z Liparských ostrovov na juhu Talianska. Podujatie je príležitosťou aj pre vinárskych laikov, ktorí by sa radi presvedčili o výnimočných chuťových kvalitách slamových či ľadových vín.

To svoje vínko si budeme môcť vychutnať aj vo vhodnej kombinácii s gastronomickými špecialitami a užívať si spolu s priateľmi chvíle plné pohody. Organizátori nezabudli ani na deti a vodičov, pre ktorých pripravili čisté hroznové šťavy.

Ako sa na festivale patrí, nebude chýbať ani živá hudba. Pre všetkých, ktorí si chcú overiť svoje vinárske vedomosti, je pripravený kvíz, odvážni strelci sa môžu zúčastniť súťaže o najďalej dostrelenú zátku šumivého vína. Prípadných májových dažďových spŕšok sa nikto nemusí báť, návštevníkov bude chrániť veľké plátenné zastrešenie.

Tak nezabudnite: Ak chcete prežiť príjemný májový víkend, príďte na jarný festival vín a gurmánskych špecialít Víno Tirnavia. Stretneme sa 19. a 20. mája na Hlavnej ulici pred trnavskou radnicou.

Niekoľko slov o súťaži:
Víno Tirnavia je najprísnejšou slovenskou súťažou, na ktorej sa zlatá medaila udeľuje až od 90 bodov. O vysokej úrovni tohtoročnej kolekcie vín svedčí nielen vyššie spomenuté množstvo medailí, ale aj to, že pod hranicou zverejnenia (menej než 75 bodov) ostalo iba trinásť vín. Vrcholom súťaže bol výber šampiónov vo finálovom kole, kde sa stretli najlepšie vína z každej komisie. Podmienky na udelenie titulu šampióna boli splnené v siedmich kategóriách.

Jeden zo siedmich šampiónov zostal v Trnave vďaka vinárstvu Víno Mrva & Stanko a ich ružovej Frankovke modrej, r. 2016. Každoročne udeľovanú Cenu primátora mesta Trnavy za najvyššie hodnotené prírodne sladké víno získala Pálava, bobuľový výber, r. 2016 vinárstva Almazia – Čajkovič Winery.

16. 5. 2017

 
 
 

Čo sa deje v regióne
marec 2024
4PO 4UT 4ST 4ŠT 4PI 4SO 4NE
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Ubytovanie na mieru