Dni zdravia 2018 prinesú témy zdravého životného štýlu

Mesto Trnava a Kancelária Zdravé mesto pozývajú všetkých, ktorých zaujíma zdravý životný štýl a uvedomelý prístup k svojmu fyzickému i psychickému zdraviu, na Dni zdravia 2018, ktoré sa uskutočnia od 28. mája do 1. júna 2018 na nádvorí radnice na Hlavnej ulici 1.

Podľa slov koordinátorky podujatia Anety Holešovej sa tohtoročné Dni zdravia ponesú v znamení edukácie v oblastiach najhorúcejších zdravotných problémov súčasnosti. „Päť podvečerov o 18. hodine na radničnom nádvorí bude voľnejšie koncipovaných ako diskusia, aby sa otvoril čo najširší priestor na otázky publika. Odborníci z rôznych oblastí medicíny nás uvedú do problematiky prepojenia fyzického a psychického zdravia a zároveň poskytnú tipy, ako čo najlepšie udržať rovnováhu medzi telom a psychikou, a tak predísť zdravotným problémom.“

Dni zdravia sa začnú 28. mája o 16.30 h bubnovačkou pod radnicou s hudobníkmi z kapely La3nos. O 18.00 h sa uskutoční prvý z diskusných večerov z oblasti psychiatrie. MUDr. Ivan Karbula vysvetlí rozdiel medzi psychiatrickou a psychologickou pomocou a načrtne diagnózy, ktorých počet v ostatných rokoch stúpa. V utorok chirurg MUDr. Radovan Škuta priblíži onkologické i benígne ochorenia, ako aj tabuizované ochorenia spojené s hrubým črevom. Venovať sa bude aj včasnej diagnostike ochorení a prevencii. V stredu 30. mája bude pódium na radničnom nádvorí patriť Mgr. Michalovi Rafajdúsovi, ktorý predstaví školu zdravého pohybu a bude sa venovať najmä otázke, či sa v súčasnosti naozaj šport rovná zdraviu.
Imunulogička MUDr. Viera Karlubíková  31. mája vysvetlí rozdiel medzi intoleranciou a potravinovou alergiou. A keďže sa blíži obdobie, keď sú alergici najviac ohrození hmyzom, poskytne cenné návody, ako predísť uštipnutiu a čo treba robiť, keď k nemu dôjde. Posledný diskusný večer navštívi radničné nádvorie prof. MUDr. Jozef Hašto, PhD. a porozpráva nám o psychickom vývine dieťaťa, dôležitosti raného vzťahu dieťaťa s matkou, a tiež o tom, ako tento vzťah ovplyvňuje náš dospelý život.

Program Dní zdravia 2018 poskytne širokú paletu výberu pre všetky vekové kategórie a zameria sa na rôzne zdravotné otázky. Okrem diskusných večerov na radničnom nádvorí sú pripravené aj sprievodné podujatia. V Centre voľného času Kalokagatia bude Deň zdravia pre deti, na Športovom gymnáziu J. Herdu v Trnave bude cieľovou skupinou mládež. V rámci Dní zdravia nebudú chýbať ani tradičné poradenstvo, preventívne merania a odbery vzoriek vody a zeleniny. V rámci sprievodných podujatí Dní zdravia sa verejnosť môže tešiť na Opekačku & Bercajgel, ktorá sa uskutoční 27. mája od 16.00 h v areáli AŠK Slávia v Trnave

Naše zdravie úzko súvisí so zdravím ľudstva a planéty, preto sa Dni zdravia po prvý raz zamerajú aj na jeden z negatívnych fenoménov neudržateľného spotrebného spôsobu života. Bodku za celým podujatím dá 9. júna Slow Fashion Market, trh s oblečením, ktorý dbá na kvalitu a ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Slow Fashion predstavuje akýsi nový fenomén vo vnímaní módy, ktorý sa zaoberá udržateľnosťou v odevnom priemysle. „Pomalá móda“ predstavuje lokálne značky, miestnych dizajnérov, ktorí bojkotujú masovú produkciu oblečenia a sezónne módne kúsky. Pre návštevníkov bude pripravený výber toho najzaujímavejšieho zo slovenskej scény slow fashion dizajnérov, tvorivé workshopy a zaujímavé diskusie.  Slow Fashion Market je súčasťou podujatia Trnavský deň dizajnu, ktorý vznikol v spolupráci s Malým Berlínom a uskutoční sa v priestoroch Nádvoria na Štefánikovej ulici.

Podujatie na sociálnej sieti Facebook.

23. 5. 2018

 
 
 

Čo sa deje v regióne
marec 2023
2PO 2UT 2ST 2ŠT 2PI 2SO 2NE
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Ubytovanie na mieru