Adventnú Trnavu ovládne Škriatkove kúzlo. Vďaka nemu môžu Trnavčania vstúpiť do rozprávky

Aj vám sa už stalo, že ste zúfalo hľadali kľúče a našli ich v mrazničke primrznuté na vrecúšku s hráškom? Alebo sa vám práve vtedy, keď ste sa najviac ponáhľali, zasekol zips či zauzlili šnúrky od topánok? Aj vy máte v zásuvke zbierku opustených ponožiek, ktorým záhadne zmizlo dvojča? A prišiel vám už akoby náhodou pod ruku kúsok čokolády práve vtedy, keď s vami lomcovala chuť na niečo sladké? Ak ste na niektorú otázku odpovedali kladne a mohli by ste pridať k tomuto výpočtu aj mnohé iné malé záhady, všetko je v najlepšom poriadku: Je za tým škriatkovo kúzlo.
O zábavu a štipku rozprávkového tajomna máte doma postarané. A kto nemá, mal by sa čím skôr vybrať do sveta a nájsť si škriatka, ktorému chýba domov. Vlastne, celkom do sveta ísť netreba. Stačí, keď v adventnom čase s deťmi vybehnete do historického centra mesta a zahráte si novú hru, ktorú pre vás pripravila mestská samospráva. Ako sa volá? No predsa Škriatkove kúzlo. Po Mocnom opasku bude mať Trnava už druhú originálnu hru, akú nemá žiadne iné slovenské mesto.

„Mocný opasok nastavil svojou originalitou a rozpracovaním latku naozaj vysoko. Odozva verejnosti prekonala naše očakávania a opäť chceme Trnavčanom i návštevníkom mesta priniesť nevšedný zážitok a hodnotnú zábavu. Na novom príbehu pracuje množstvo ľudí rôznych profesii a veríme, že výsledok oslovi malých i veľkých,” hovorí Ján Novák zo Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava, ktorý má prípravu hry pod palcom.

Hru Mocný opasok spustilo od jej začiatku už vyše 15 000 mobilov z celého sveta. Prihlásili sa hráči aj z Japonska, Indie a Nového Zélandu. Dohralo ju 5 000 zariadení a ľudí mohlo byť násobne viac, lebo s jedným mobilom sa niekedy iste hrala aj celá rodina. Stránka hradby.trnava.sk má stále veľmi vysokú návštevnosť. Aj na jeseň ľudia hľadajú stratený kľúč od Dolnej brány, pričom najobľúbenejší čas Trnavčanov je nedeľa o 14.00 h.

Podobná, ale viac rozprávková než historická, je aj hra Škriatkove kúzlo. Ako uviedol Peter Cagala, vedúci úseku kultúry SKaŠZ, „nová interaktívna hra o škriatkoch je predvianočným darčekom pre všetkých, ktorí obzvlášť v tomto náročnom období túžia na chvíľu odhodiť starosti a preniesť sa do rozprávkového sveta. Tento rok síce budeme bez adventných trhov na námestí, ale príjemnú atmosféru si môžeme užiť aj tak. Najdôležitejšie je totiž zdravie a spokojný domov, o akom sa hovorí aj v novej rozprávkovej hre.”

Zimná hra o trnavských škriatkoch domových sa bude spúšťať opäť online na adrese skriatkovia.trnava.sk. Odohráva sa v úzkom centre mesta, trasa bude kratšia, aby hráči nepomrzli. Začína sa pri mestskej veži, pokračuje na Nádvorie, k divadlu, radnici a končí na pešej zóne.

K pôvodnému tvorivému tímu Mocného opasku pri tvorbe škriatkovského príbehu pribudla aj scénografka Barbora Rajčanová, ktorá spolupracovala na filme Spievankovo a Kráľovná Harmónia. Keďže táto hra je technologicky zložitejšia než Mocný opasok, v tíme je aj Patrik Grosinger z Ústavu aplikovanej mechaniky a mechatroniky.

Hra využíva priestory ôsmich prázdnych okien, kde vzniknú inštalácie čarovných škriatkovských svetov. Deti ich postupne budú navštevovať a pomáhať hlavnému hrdinovi, ktorý býva v starej topánke, nájsť domov. Viaceré inštalácie sú interaktívne, reagujú na mobilný telefón. V niektorých môžu deti zasvietiť svetlo, roztočiť hodiny či lúštiť tajnô ô v recepte na maslové sušienky. A pretože škriatkovia majú iné miery ako obyčajní ľudia, vytvorený je aj škriatkovský prevodník krokov.

Príbeh načítal Trnavčan Daniel Heriban, hudbu skomponoval skladateľ Tomáš Köppl. Novinkou je, že hudba bude sprevádzať hráčov aj medzi stanoviskami, aby cestou nevypadli z čarovnej atmosféry.

Z historických podkladov vieme, že ľudia kedysi verili, že škriatkovia sú zázračné bytosti, ktoré ochraňujú dom pred chorobami, strážia špajzu a majetok. S rodinou, ku ktorej sa nasťahujú, ostávajú do konca života. Často sa na ich spokojnosť myslelo pri rôznych sviatkoch, všeobecne štvrtky a na Štedrý večer, kedy sa im do rôznych kútov domu ukladalo jedlo. Naši predkovia verili, že tam, kde je škriatok, sa v dome dobre darí. Taký škriatok – hoc je malý – vie byť veľmi užitočný. Pomôže nájsť pod skriňou vypadnutý zub, gombík z kabáta, zakotúľanú vianočnú guľu alebo nám našepká slovo, ktoré sme už týždeň márne vyhrabávali z pamäti.

Do širšieho povedomia sa dostali škriatkovia vďaka rozvoju slovenskej národnej literatúry v 19. storočí, keď o nich písali mnohí významní autori aj mnohí rozprávkari a zberatelia ľudovej slovesnosti. Ako jeden z prvých o domácich škriatkoch písal dokonca Ján Amos Komenský. Objavili sa tiež v prepisoch regionálnych povier a povestí, ktoré sa neraz líšili „od dediny do dediny”.

Na záver treba zdôrazniť, že Škriatkove kúzlo nie je iba hra, ale pre mnohých dospelákov možno aj cesta do detstva za dávno zabudnutou atmosférou tichých a čarovných Vianoc bez všadeprítomného ruchu, do tajomna, kde môžeme uveriť, že aj všedné dni sa môžu zmeniť na rozprávku.

Srdečne vás pozývame, príďte sa do mesta hrať. Ale nezabudnite predtým nakŕmiť svojho domáceho škriatka.

4. 12. 2020

 
 
 

Čo sa deje v regióne
jún 2024
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Ubytovanie na mieru