Literatúra - Trnavský Execír – KOPÁNKA

Dátum konania: 18.9.2021 17:30

Západoslovenské múzeum v Trnave  v sobotu 18. septembra o 17.30 h slávnostne uvedie knihu Trnavský Execír – KOPÁNKA – historická monografia špecifickej mestskej štvrte, ktorú vydala Národopisná spoločnosť Slovenska, (ZSM je jej kolektívnym členom) s finančným príspevkom Fondu na podporu umenia a Mesta Trnava v roku 2021. Autorský kolektív tvoria PhDr. Martina Bocánová, PhD., PhDr. Klaudia Mišovičová, PhDr. Martin Priečko, PhD., PhDr. Peter Sokolovič, PhD. Recenzentmi publikácie sú: nedávno zosnulý prof. PhDr. Jozef Šimončič, CSc., prof. PhDr. Alexandra Bitušíková, PhD. a  PaedDr. Simonne Jurčová. Ide o publikáciu, ktorá sa venuje histórii vybranej mestskej lokality - Kopánky, ktorá sa počas dvadsiateho storočia pretvárala a formovala inak, ako zvyšok mesta.
Na začiatku 20. storočia bola Kopánka na okraji záujmu, žilo tam sociálne slabé obyvateľstvo v núdzových obydliach a bolo to aj miesto s kumuláciou ekonomicky znevýhodneného obyvateľstva. Publikácia sa zaoberá nielen konkrétnymi príkladmi zo života ľudí v štvrti, ale i východiskami, príčinami tohto stavu, pokusmi o riešenie situácie i konkrétnymi impulzami, ktoré viedli postupne k zlepšeniu života obyvateľov tejto mestskej štvrte. V polovici storočia sa život v štvrti zlepšoval a postupne mizla i segregačná nálepka jej obyvateľov. 
Napokon na konci 20. storočia sa Kopánka stala vyhľadávanou lokalitou, kam sa ľudia začali sťahovať – ponúka bývanie v uliciach so zástavbou rodinných domov so záhradami, ale aj v bytových domoch na sídliskách v tesnom styku s centrom Trnavy s vlastnou rozvinutou infraštruktúrou.
Monografia je plná autentických výpovedí obyvateľov i obrazového materiálu zo súkromných zdrojov, je nielen pútavým čítaním, ktoré čitateľa prevedie z minulosti do súčasnosti, ale do určitej miery aj návodom, ako je možné riešiť podobné situácie aj dnes.
Knihu si budú môcť záujemci na podujatí zakúpiť (uvádzacia cena na podujatí: 8 eur predajná cena: 10 eur) a dať podpísať prítomným autorom. Podujatie sa uskutoční v koncertnej sále Západoslovenského múzea. 

 
 
 
 

Čo sa deje v regióne
jún 2024
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Ubytovanie na mieru