Film - Premietanie filmu OBLIEHANIE MESTA

Dátum konania: 25.9.2019 17:15

Miesto konania: Trnava, Hlavná 1

V stredu 25. septembra 2019 o 17.15 h sa v zasadacej miestnosti mestského zastupiteľstva na radnici (Hlavná 1) uskutoční premietanie dokumentárneho filmu Obliehanie mesta o boji miestnych obyvateľov proti ťažbe zlata plánovanej zahraničnými firmami v okolí Kremnice. Film je aktuálny aj pre divákov z Trnavy a širokého okolia, kde v súčasnosti prebieha rozsiahly prieskum a v budúcnosti zrejme aj ťažba zemného plynu.

Po skončení premietania bude nasledovať diskusia prítomných divákov so zástupcami občianskej iniciatívy Chceme zdravú krajinu o rizikách spojených s prieskumom a ťažbou zemného plynu.

Premietanie filmu organizuje občianska iniciatíva Chceme zdravú krajinu v spolupráci s OZ SaUvedom a Mestom Trnava ako súčasť týždennej mobilizačnej akcie Week For Future Trnava.

Vstup na podujatie je voľný.

Udalosť na FacebookuObliehanie mesta – Stretnutie stredoveku s 21. storočím

Réžia: Zuzana Piussi, Vít Janeček
Žáner: dokumentárny film
Dĺžka: 69 min
Rok výroby: 2019


Na kremnickom zlate vyrástlo viacero európskych stredovekých miest, samotná Kremnica bývala bohatá a niekoľkokrát ju obliehali, ale nikdy nedobyli. Nové metódy ukázali, že zlato je tu možné ťažiť aj dnes. Nachádza sa tu však rozptýlené na zlatý prach a získať ho sa dá len za zdrvujúcich podmienok pre život mesta a jeho obyvateľov. Niekoľkí z nich sa vzopreli, pridali sa ďalší a začal sa zdanlivo vopred prehratý boj s nadnárodnou korporáciou, ktorá má za sebou možno aj podporu dozorujúcich úradov. Protagonisti sa rozhodli urobiť ďalší krok a vystúpiť z aktivistickej roviny do vysokej politiky. Voľby sa však napriek mimoriadne vysokým preferenciám novo sformovanej strany skončili fiaskom a rozčarovaním. Namiesto pozastavenej ťažby zlata sa začína v susedných lokalitách masívne ťažiť bentonit a vynárajú sa nové otázky.

„Film môže byť konkrétnou inšpiráciou pre akúkoľvek situáciu, v ktorej sa stretáva koncentrovaný záujem väčšieho kapitálu s obecnejším záujmom miestnych obyvateľov,“ povedal spoluautor Vít Janeček. Spolu so Zuzanou Piussi takmer sedem rokov pozorovali v Kremnici a jej okolí boj za ťažbu aj proti ťažbe, s občanmi, radnicou aj ťažobnými firmami. Sledovali snahy aktivistov zachrániť vzácne druhy rastlín aj zvierat a najmä zachrániť svoj domov. Hrozba ťažby tam stále nie je definitívne zažehnaná.

 
 
 
 

Čo sa deje v regióne
apríl 2021
3PO 3UT 3ST 3ŠT 3PI 3SO 3NE
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  
Ubytovanie na mieru