Divadlo - Finále sveta

Dátum konania: 13.5.2022 19:00

V piatok 13. mája o 19.00 h sa vo veľkej sále DJP v Trnave uskutoční posledná premiéra sezóny 2021/2022. Záver sezóny musí byť, ako inak, veľkolepý. O to sa postará nekonvenčná hudobná komédia napísaná priamo na telo hereckému súboru Finále sveta.

Autorom textu a zároveň režisérom inscenácie je medzinárodne uznávaný slovenský režisér a dramatik Martin Čičvák. Pôsobí ako interný režisér v Činohernom klube v Prahe, pravidelne hosťuje v Národnom divadle v Brne, v Divadle na Vinohradech, v Slovenskom národnom divadle a v bratislavskom divadle Aréna. Má za sebou mnoho úspešných inscenácií v Česku, na Slovensku aj v Maďarsku. Jeho hry inscenovali okrem Slovenska a Česka aj divadlá v Anglicku, Holandsku, Lotyšsku, Maďarsku, Poľsku a dokonca aj v New Yorku.

S trnavským divadlom spolupracoval prvýkrát v roku 2019, keď vytvoril jeden z hitov repertoáru Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút. Inscenácia plná nekorektného humoru a živej hudby zaujala obzvlášť mladých – študentov stredných a vysokých škôl. Populárnymi sa stali aj predstavenia, ktoré divadlo uvádzalo v exteriéri na divadelnom dvore. Diváci si užívali kabaretnú šou pod holým nebom a popíjali nápoje z divadelnej kaviarne. Aj tento rok plánuje DJP spríjemniť divákom blížiace sa letné večery v neopakovateľnej atmosfére. Okrem Kompletného Shakespeara pribudne do exteriérovej ponuky aj Finále sveta.

Briskná komédia o snahe zorientovať sa v aktuálnych problémoch sveta nás zavedie do skúšobne rodiacej sa kapely. Jej členovia musia čeliť mnohým nemalým problémom – zhodnúť sa, aký žáner vlastne hrajú, o čom majú spievať, ak chcú byť občiansky angažovaní, ako zachrániť svet, ktorý pomaly, ale isto speje k svojmu finále a ako zachrániť narodeninovú oslavu, na ktorej chýba torta. V prvom rade netreba strácať duchaplnosť, sarkazmus a nádej, že sa už nič horšie nemôže stať. Pripravte sa na divokú hudobnú šou, v ktorej sa pokus o jasný politický postoj zvrhne na totálnu dezorientáciu. Pretože čo je dnes pravda? Čo je správne? Čo je obdivuhodné? Čo je autentické? Čo je a nie je korektné? Čo je mienkotvorné? A čo má zostať nedotknuteľné tabu?

„Všetci máme za sebou nesmierne náročné, chaotické a nevyspytateľné roky pandémie. Rozmýšľali sme nad tým, čo priniesť divákom a obzvlášť mladým ľuďom, ktorí trpeli dlhú dobu izoláciou a stratou fyzického kontaktu so svojou partiou. Povedali sme si, že to chce chytľavú hudbu, sarkastický humor a úprimné vyznanie sa z toho, ako tápeme vo svete, v ktorom si všetko protirečí. Pozývame do divadla všetkých, ktorí sa chcú zabaviť na absurditách tohto sveta,“ vyjadrila sa dramaturgička divadla Lucia Mihálová. 

Dvoch zanietených hudobníkov a odborníkov na problémy tohto sveta si zahrajú Tomáš Vravník a ako hosť Daniel Ratimorský, ktorého poznáte aj ako Trénera z inscenácie Futbal alebo Bílý andel v pekle. Martina Kochana budete vidieť v role producenta kapely, ktorej súčasťou je aj mladá rebelantka. Tú stvárni poslucháčka herectva na Vysokej škole múzických umení Dana Droppová. Nebude chýbať ani šarmantný Martin Hronský, ktorý si zahrá Daninho otca a Mária Jedľovská ako babka, ktorá prišla na narodeninovú oslavu do Trnavy až z Čadce. 

O nápadité hudobné čísla sa postaral umelecký šéf divadla Juraj Bielik. Scénu zrealizovala Zuzana Havran, štýlové kostýmy navrhla Alžbeta Kutliaková, o tanečné choreografie sa postarala Stanislava Vlčeková a dramaturgičkou inscenácie je Lucia Mihálová.

 
 
 
 

Čo sa deje v regióne
júl 2022
4PO 4UT 4ST 4ŠT 4PI 4SO 4NE
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Ubytovanie na mieru