Víno Tirnavia: Farba, iskra, vôňa a chuť najlepších vín v jedinečnej atmosfére historického centra Trnavy

Trnava v roku 780. výročia slobodného kráľovského mesta opäť úspešne nadväzuje na slávne tradície vinárstva a vinohradníctva, ktoré sa významne podieľali na jej prosperite a rozvoji. Mestská samospráva v uplynulých dňoch hostila renomovaných európskych hodnotiteľov vín na šestnástom ročníku prestížnej medzinárodnej súťaže Víno Tirnavia. Verejná degustácia súťažných vín sa už po druhý raz uskutoční priamo v historickom centre mesta na Hlavnej ulici a radničnom nádvorí na jarnom festivale Víno Tirnavia 18. mája od 14.30 do 23.00 h a 19. mája od 12.00 h do 21.00 h.

Novinkou tohto ročníka je možnosť kúpiť si vína vo fľašiach priamo od výrobcov či absolvovať malé školenie správneho ochutnávania vín – tzv. malé degustačné minimum. Návštevníci sa môžu tešiť na vína, ktoré boli hodnotené podľa najnáročnejších kritérií. V porovnaní s inými súťažami, kde na zlatú medailu stačí 88 bodov a na striebornú medailu 84 bodov, na zlatú medailu Víno Tirnavia musí víno získať minimálne 90 bodov a na striebornú 85 bodov.

„Výstava vín Víno Tirnavia sa jednoznačne radí medzi najprestížnejšie výstavy na Slovensku, či už vysokou organizačnou úrovňou, alebo spôsobom podávania degustovaných vín, napríklad stálou kontrolou ich teploty a dekantáciou. To sú aspekty, ktoré napomáhajú k čo najobjektívnejšiemu hodnoteniu vína. Z roka na rok sa zvyšuje aj úroveň vystavovaných vín. Najmä vína ročníka 2017 v plnej kráse odhalili svoje kvality. Návštevníci sa môžu tešiť na biele či ružové vína, v neposlednom rade aj na vyzreté červené vína starších ročníkov. Som presvedčený, že každý si tu nájde víno, ktoré ho osloví,“ povedal prestížny trnavský vinár a člen odbornej poroty Vladimír Mrva.

Hoci sa oficiálne vyhlásenie výsledkov súťaže uskutoční až na festivale, už teraz môžeme prezradiť, že hodnotenie nad 85 bodov dosiahlo viac ako 50 percent súťažných vín a jeden titul šampióna súťaže zostáva v Trnave. Dovedna boli udelené 3 veľké zlaté medaily, 37 zlatých medailí a 111 strieborných medailí.

Srdečne vás pozývame. Vychutnajte si aj vy čírosť, farbu, iskru, vôňu a chuť tých najlepších vín v jedinečnej atmosfére historickej Trnavy.


Nie, tu nejde o predzvesť veľkej oslavy, na ktorej víno potečie potokom. Na stole sú pracovné rekvizity potrebné na hodnotenie desiatok súťažných vín. A tomu ešte ticho a maximálne sústredenie...


Farba, iskra, vôňa a chuť... Čo myslíte, ktorú z týchto vlastností vína práve skúma odborný porotca Ladislav Černý z Hlohovca?

Foto: T. Köppl 

17. 5. 2018

 

Zdroj: www.trnava.sk

 
 

Čo sa deje v regióne
október 2023
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
Ubytovanie na mieru