Festival Víno Tirnavia ponúkne najlepšie vína v sedemnásťročnej histórii súťaže

Sedemnásty ročník súťaže Víno Tirnavia priniesol dva rekordy. Prvým je najvyššia kvalita súťažných vín v histórii podujatia, druhým je najvyšší počet ocenení. Renomovaní hodnotitelia vín zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Talianska udelili 9. a 10. mája 2019 dovedna deväť titulov šampióna súťaže, šesť veľkých zlatých medailí, päťdesiatdeväť zlatých a osemdesiatšesť strieborných medailí.

„Je to najúspešnejší ročník našej súťaže. Ešte nikdy sme tu nemali také nádherné, elegantné a harmonické vína ako tento rok. Naozaj sa oplatí prísť na ich verejnú degustáciu, ktorá sa uskutoční 31. mája a 1. júna na Hlavnej ulici a nádvorí radnice. K vínam pripravujeme aj originálne drobnôstky na zahryznutie a nebude chýbať ani príjemne ladená hudba. Verím, že aj počasie sa vydarí a Trnavčania si náš jarný festival vín pod holým nebom tentokrát naplno vychutnajú,“ povedala spoluorganizátorka súťaže Klára Ondrušová z referátu propagácie a marketingu kancelárie primátora.
Súťaž Víno Tirnavia si za roky svojej existencie vydobyla v radoch odbornej verejnosti pozíciu najuznávanejšej slovenskej súťaže a renomé má už aj v zahraničí. Dôkazom sú špičkové vína, ktoré tento rok prihlásili do súťaže vinári z Toskánska, Španielska, Bordeaux alebo zo susednej Moravy. „Vďaka našej snahe neustále zavádzať nové poznatky sa súťaže zúčastňujú tí najlepší vinári so svojimi najlepšími vínami. Napríklad, Víno Tirnavia je jediná súťaž, kde si vinári môžu zvoliť dobu dekantácie, aby vína naplno rozvinuli svoju chuť a vôňu,“ povedal prezident súťaže Tibor Vittek.
Podľa jeho slov sú vína vďaka minuloročnému horúcemu letu bohaté, s plným telom aj arómami, takmer polovicu vzoriek však tvoria aj vyzreté prémiové vína z predchádzajúcich rokov. Výrazné zastúpenie majú šumivé vína a po prvýkrát sa návštevníci festivalu Víno Tirnavia budú môcť vo väčšej miere zoznámiť aj s novou, ale stále populárnejšou kategóriou oranžových a naturálnych vín. Biele vína sú zastúpené šesťdesiatimi percentami, červené dvadsiatimi štyrmi, ružové približne desiatimi percentami a nechýbajú ani ovocné vína.
„Milovníci vína určite ocenia aj odrodovú skladbu. Prvé miesto si dlhodobo udržuje Rizling rýnsky tesne nasledovaný odrodami Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Frankovka modrá. Zo zaujímavostí možno spomenúť odrody ako Mília, Noria, Hron, Catarratto, Monastrel, Tempranillo, Garnacha, Nero d’Avola, Svojsen, Cabernet cortis či Auxerois,“ doplnil Tibor Vittek.
Atmosféru ochutnávky najlepších vín zo Slovenska, Moravy, Talianska, Španielska a Francúzska umocní aj nový koncept degustácie vín v historickom centre Trnavy, ktoré je svedkom slávnej histórie trnavského vinárstva.

Ocenenia Víno Tirnavia 2019


Aj keď hodnotitelia vín zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Talianska uplatňovali prísne kritériá kvality, zo súťaže tento rok vzišlo deväť titulov šampióna súťaže, šesť veľkých zlatých medailí, päťdesiatdeväť zlatých a osemdesiatšesť strieborných medailí.


Výzamný taliansky enológ Giovanni Giardina už patrí k stabilným hosťom súťaže Víno Tirnavia.


Vpravo známa sommeliérka Dominika Kupcová, vedľa nej Erik Klein, hodnotiteľ vín z Talianska so slovenskými koreňmi.


Iskra vo víne neunikne prísnemu zraku vinárskeho technológa Alfréda Havlasa.

Foto: Tomáš Köppl


 


 

14. 5. 2019

 

Zdroj: www.trnava.sk

 
 

Čo sa deje v regióne
jún 2024
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Ubytovanie na mieru