Vynovené kúpalisko v Kamenáči čoskoro otvorí sezónu, vstup pre seniorov bude v pracovných dňoch zdarma

Prírodné kúpalisko v Kamennom mlyne vstupuje do letnej sezóny s novou tvárou. Prínosom rekonštrukčných i stavebných prác, ktoré sa tu uskutočňovali od skorej jari, je nielen krajšie, bezpečnejšie a hygienicky vyhovujúce prostredie, ale aj rozšírenie možností aktívneho trávenia voľného času pre deti a dospelých. 

Kúpalisko v Kamennom mlyne je obľúbeným letným cieľom Trnavčanov už od začiatku 70. rokov minulého storočia. Ako spomína správca kúpaliska Peter Pejkovič, na jeho mieste bol kedysi rybník. Postupne ho obložili betónovými kockami a napúšťali z miestneho potoka Parná. Kvalita vody vtedy nebola veľmi dobrá a dno, ktoré ešte nebolo pevné, sa často zanášalo. Napokon vybudovali aj spodnú časť bazéna a na jeho napúšťanie našli nový vodný zdroj.
Po desaťročiach používania už bolo dno bazéna opäť v zlom stave a hrozilo, že si návštevníci porania nohy v dilatačných medzerách medzi dlaždicami. Rekonštrukčné práce sa preto zamerali najmä na opravu alebo výmenu poškodených dlaždíc a opravu dilatačných medzier. Schodiská, steny a dno boli ošetrené tromi vrstvami špeciálneho náteru, ktorý je v plaveckej časti svetlý, aby plavčík lepšie videl, či sa niekto netopí. Z hygienických dôvodov bolo potrebné vybudovať aj chýbajúce brodiská pred vstupom do detskej časti bazéna a nový múrik, ktorý počas dažďov zabráni stekaniu naplavenín do bazéna. Staré sprchy boli opravené, v brodisku pribudli nové sprchy. Pribudla aj nová pitná fontánka. 
Na pohybové aktivity poslúži nové ihrisko na plážový volejbal, bezpečný priestor na hry a rozvíjanie detskej fantázie ponúka nové detské ihrisko.

Oprava bazéna stála 114 891 eur bez DPH a vybudovanie ihrísk 16 968 eur bez DPH. „Toto kúpalisko je krásne, obľúbené a má veľký potenciál. V minulej sezóne ho navštívilo 56 tisíc ľudí a aj preto si myslím, že finančné prostriedky, ktoré sme vynaložili na opravu, sú opodstatnené,“ povedal zástupca primátora Matej Lančarič.
Ďalšou novinkou na kúpalisku je bezplatný vstup pre seniorov počas pracovných dní a zníženie vstupného pre deti do šesť rokov na 50 centov. „Ako vyplýva aj z adaptačnej stratégie na dopady zmeny klímy v našom meste, ktorú sme vypracovali v spolupráci s Karpatským rozvojovým inštitútom, najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva sú práve deti a seniori, ktorých chceme aj týmto spôsobom motivovať, aby v lete opustili prehriate byty a ulice a prišli na kúpalisko, kde sa môžu ochladiť v prírodnom prostredí pod stromami,“ dodal Matej Lančarič.
Kapacita kúpaliska stačí pre 2 200 ľudí a bazén s dnom na ploche 6 277 m2 patrí k najväčším na Slovensku, preto sa návštevníci nemusia obávať, že tu pre nich nebude dosť miesta. Do budúcnosti chce samospráva rozšíriť areál západným smerom k zarastenému a nepoužívanému rybníku, urobiť tam ihriská, dobudovať sprchy a ďalšiu pláž.Foto: E. Ursinyová

15. 6. 2016

 
 
 

Čo sa deje v regióne
september 2020
1PO 1UT 1ST 1ŠT 1PI 1SO 1NE
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
Ubytovanie na mieru