Rôzne príbehy európskej literatúry zaznejú na piatich miestach v Trnave

Zoznámiť čitateľov s dielami európskych autorov na netradičných miestach, ktoré bežne s literatúrou a čítaním nespájame. To je hlavná myšlienka Noci literatúry, ktorá bude 11. mája nielen v Trnave a ďalších mestách na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Keďže ide o spoznávanie našej európskej literatúry, v každom meste sa číta úryvok z českej, maďarskej, francúzskej, talianskej a nemeckej knihy zväčša súčasného autora. V našom meste sa tento projekt uskutoční po tretí raz.

Noc literatúry pripravuje České centrum v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a zastúpením Európskej komisie, v našich podmienkach aj s Knižnicou Juraja Fándlyho. Noc literatúry sa v tomto termíne uskutočňuje aj v ďalších slovenských mestách. Úryvky čítajú v pravidelných intervaloch herci alebo lokálne osobnosti a návštevníci putujú medzi jednotlivými zastaveniami.

Noc literatúry sa začína 11. mája o 18. hodine v záhrade Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Každé ďalšie čítanie sa začína celou hodinou a trvá pätnásť minút. Na úvod bude v knižnici čítať lekár a pedagóg Bohumil Chmelík úryvok z knihy Veroniky Šikulovej Medzerový plod. Je to zbierka poviedok ocenených Anasoft Literou 2015. Autorka sa rada hrá, maže, kombinuje a pointuje nanovo.

O hodinu na to v Múzeu knižnej kultúry, ktoré je súčasťou Západoslovenského múzea, sa predstaví herečka nášho divadla Mária Jedľovská s úryvkom z knihy Dezsa Kosztolányiho Sladká vrahyňa. Toto dielo je autorovým najúspešnejším. Od prvého vydania v roku 1926 mu prinieslo 60 vydaní v maďarčine a 37 v prekladoch do sedemnástich jazykov. Sladká vrahyňa sa rozhodne zabiť svojich pánov, lebo ich útlaku má plné zuby. Napínavý príbeh vyšetrovania vraždy zasadenej do čias maďarskej komúny v roku 1919 prepája malé ľudské osudy s veľkými dejinami.

O 20. hodine v divadle bude čítať domáci herec Tomáš Mosný dielo Eleny Ferranteovej Geniálna priateľka. Príbeh sa odohráva v Neapole v 50. rokoch. Dve dievčatá vyrastajú vo svete chudoby, násilia, v uzavretom vesmíre, v ktorom sa treba prispôsobiť. Elena je pekná a svetlovlasá a rebelantská, Lila je tmavá, zlá, ale nesmierne bystrá. Prvá z nich študuje, druhá musí pracovať. Súčasná talianska autorka sa v knihe zameriava na celoživotné priateľstvo žien a porovnáva ich s tým mužským.

V západnom krídle trnavskej radnice začne o 21. hodine čítať hovorca Mesta Trnavy Pavol Tomašovič z knihy Antoina Lauraina Mitterrandov klobúk. Je to príbeh piatich ľudí, ktorí vďaka náhodnému stretnutiu s klobúkom francúzskej hlavy štátu zmenia svoj život. Vo Francúzsku ocenený román je poctou osemdesiatym rokom, zázrakom, ktoré sa dejú denne.

Po 22. hodine filozofka Jaroslava Vydrová prečíta úryvok zo sugestívnej knihy Kateřiny Tučkovej Žítkovské bohyně. Je to známy, až kultový román z česko-slovenského pohraničia Bielych Karpát. Žitkovské bohyne boli vychýrené veštkyne, liečiteľky, ale aj zaklínačky, ktorých povesť si doteraz pamätá mnoho ľudí od Záhoria až po Žilinu. Vedeli pričarovať lásku vytúženej osoby, ale aj rozohnať divokú búrku. Ľudia ich nazývali bohyňami a ich umenie bohovaním.

Podľa krátkych charakteristík isto potvrdíte, že jedna kniha je zaujímavejšia ako druhá, čo možno umocnia rôznym prístupom ich narátori na jednotlivých miestach. Presvedčiť sa o tom budeme môcť priamo počas Noci literatúry, ktorá možno aj nás bude inšpirovať, po ktorej z kníh siahnuť a prečítať si ju celú. Navyše, máme možnosť získať zaujímavé ceny. V Trnave môže každý účastník zbierať pečiatky z jednotlivých zastavení a podieľať sa na súťaži o knižné ceny, v iných mestách majú čitatelia možnosť získať výrazné zľavy v sieti kníhkupectiev. Okrem toho dvadsiati návštevníci sa budú môcť zúčastniť aj ďalšej súťaže o knihu Žítkovské bohyně a jeden z nich získa víkendový pobyt. Vstup na všetky čítania je voľný.

(maju)

9. 5. 2016

 
 
 

Čo sa deje v regióne
september 2020
1PO 1UT 1ST 1ŠT 1PI 1SO 1NE
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
Ubytovanie na mieru