Novoročný koncert Trnavského komorného orchestra

Nový rok je dňom, ktorí trávia Trnavčania rôzne. Niektorí liečia ubolené nohy po silvestrovskom výstupe na Záruby, iní dospávajú polnočný ohňostroj, stretávajú sa s rodinou a priateľmi. Kroky mnohých milovníkov hudobného umenia budú 1. januára smerovať do Kostola sv. Jakuba, kde sa o 16. hodine začne novoročný koncert Trnavského komorného orchestra.

Stal sa už tradíciou. Trnavský komorný orchester ako súčasť tejto tradície sa snaží predostrieť svojim priaznivcom zaujímavú a pestrú hudobnú ponuku. Dramaturgiu volí tak, aby bola zaujímavá pre široké poslucháčske spektrum. Najnovší novoročný program je zostavený zo skladieb dvoch svetových velikánov, ktorých okrúhle výročia si práve pripomíname. Uplynulo 275 rokov od úmrtia nezabudnuteľného tvorcu barokového koncertu, benátskeho kňaza a obľúbeného hudobníka Antonia Vivaldiho a 175 rokov od narodenia Antonína Dvořáka, jedného z najznámejších nielen českých, ale aj svetových skladateľov, v ktorého rozsiahlej tvorbe, kdekoľvek ju písal, cítiť autorovu nesmiernu lásku k rodnej českej zemi.

Na úvod novoročného koncertu zaznie Symfonia G dur od Antonia Vivaldiho a po nej jeho Koncert pre violončelo a orchester c mol. Ako sólistka sa v ňom predstaví Karolína Zívalíková.

Ďalšia časť programu je venovaná dielam Antonína Dvořáka. Najskôr to bude výber z jeho cyklu Biblické písně v podaní barytonistu Mareka Pobudu. Vrcholom novoročnej koncertnej dramaturgie je Dvořákova Sonatína pre husle a klavír G dur op 100. Skladbu do orchestrálnej podoby upravila v roku 2016 americká skladateľka Elaine Fine a takto zaznie dielo v slovenskej premiére.

Všetkým priaznivcom peknej hudby prajeme, aby im znela po celý adventný i vianočný čas a aby urobila tieto sviatky krajšími. Veríme, že tóny novoročného koncertu v podaní Trnavského komorného orchestra budú hodnotným umeleckým záverom tejto každoročnej hudobnej nádielky a zároveň príjemným vstupom do nového roka.

20. 12. 2016

 
 
 

Čo sa deje v regióne
september 2020
1PO 1UT 1ST 1ŠT 1PI 1SO 1NE
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
Ubytovanie na mieru