Novinkou Trnavských organových dní budú koncerty s trnavskými speváckymi zbormi

Od 26. júla do 30. augusta 2019 sa Bazilika sv. Mikuláša v Trnave opäť, už po dvadsiaty štvrtý raz, rozoznie organovou hudbou renomovaných koncertných umelcov zo Slovenska aj zo zahraničia. Trnavské publikum si bude môcť vypočuť sedem koncertov. Novinkou oproti minulým rokom je, že na troch koncertoch budú participovať svojím vystúpením tri známe trnavské zbory Tirnavia, Voci allegre a Vox aurumque.

Otvárací koncert v piatok 26. júla zaznie v jedinečnej zvukovej kombinácii organa s trúbkou v podaní poľských umelcov. Za organom bude skvelý organista Bogdan Narloch a na trúbke zahrá vynikajúci Roman Gryň – profesor Poznaňskej hudobnej akadémie.


Bogdan Narloch

Mladý talentovaný Talian Tomaso Mazzoletti je víťazom viacerých významných organových súťaží a pôsobí ako asistent organistu katedrály vo švajčiarskom Laussane. V rámci jeho programu v nedeľu 28. júla zaspieva zbor Vox aurumque.

Koncert talianskej organistky Giulie Biagetti bude jediným sólovým recitálom. Umelkyňa zahrá skladby predovšetkým talianskej proveniencie v nedeľu 4. augusta.

Koncertná umelkyňa Saltanat Abhilkanova je absolventkou poprednej nemeckej hudobnej univerzity v Bachovom meste Lipsko a svoje vzdelanie uplatňuje ako pedagogička hry na organe na Kazachstanskej národnej univerzite v Nursultane. V jej tvorbe budú dominovať nemeckí majstri, predovšetkým J. S. Bach. Tento koncert (v nedeľu 11. augusta) bude obohatený speváckym vstupom zboru Tirnavia.

Francúz Christian Bacheley sa orientuje predovšetkým na tzv. starú hudbu. Svoj koncert zahrá v nedeľu 18. augusta v spolupráci so zborom Voci allegre.

Koncert v nedeľu 25. augusta reflektuje dôležitú udalosť v dejinách hudby – 260. výročie úmrtia hudobného génia baroka Georga Friedricha Händla. Muzikanti súboru Il Cuore barocco, ktorí sa nazývajú aj „mladým súborom starej hudby“, zahrajú v spolupráci s organistami Martinom Bakom a Stanislavom Šurinom program zostavený výlučne z diel tohto jedinečného skladateľa. Okrem inštrumentálnych skladieb pre orchester zaznejú aj dva z Händlových organových koncertov. Dobové nástroje mladých muzikantov prednesú túto jedinečnú hudbu v súzvuku s najstarším trnavským organom, ktorý pochádza tiež z obdobia 18. storočia a umožní interpretom priblížiť sa čo najviac k dobovej interpretačnej praxi baroka.

Záver festivalu v piatok 30. augusta bude patriť umeleckej dvojici manželov Diny Ikhiny a Denisa Makhankova z Ruskej federácie. Obaja umelci zahrajú niektoré skladby nielen samostatne, ako sólisti, ale aj spoločne – štvorručne. Tento jedinečný vizuálny zážitok bude publiku sprostredkovaný na obrazovku.  


Denis Makhankov a Dina Ikhina
 

Program Trnavských organových dní:

Piatok, 26. júl, 20.00 h
ROMAN GRYŃ (trúbka) / PL
BOGDAN NARLOCH (organ) / PL
J. Clarke, F. G. Goldberg, M. E. Bossi, V. Vavilov, F. Chopin, K. Kurpiński

Nedeľa, 28. júl, 20.00 h
TOMMASO MAZZOLETTI / IT
VOX AURUMQUE, Hana von Schlosser / dirigentka
G. Frescobaldi, D. Zipoli, J. S. Bach, M. E. Bossi

Nedeľa, 4. august, 20.00 h
GIULIA BIAGETTI / IT
P. Tomeoni, F. Gambogi, R. L. Becker, D. Bedars, H.-A. Stamm

Nedeľa, 11. august, 20.00 h
SALTANAT ABILKHANOVA / KZCH
TIRNAVIA, Michal Stahl / dirigent
J.-F. Dandrieu, G. Bohm, J. S. Bach, D. Buxtehude, S. Karg-Elert. L. Vierne

Nedeľa, 18. august, 20.00 h
CHRISTIAN BACHELEY, organ / F
VOCI ALLEGRE, Andrej Rapant / dirigent
W. Byrd, L. Couperin, W. A. Mozart, T. Tallis, A. Lotti, M. Schneider-Trnavský, N. de Grigny, D. Bedard

Nedeľa, 25. august, 20.00 h
MARTIN BAKO, organ
STANISLAV ŠURIN, organ
CUORE BAROCCO, orchester dobových nástrojov
TOMÁŠ KARDOŠ, umelecký vedúci
G. F. Händel

Piatok, 30. august, 20.00 h
DINA IKHINA & DENIS MAKHANKOV, organové duo / RUS
J. S. Bach, J. Demessieux, Kh. Kuschnarev

Trnavské organové dni sú spolufinancované Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Foto: Bachova spoločnosť

9. 6. 2019

 
 
 

Čo sa deje v regióne
november 2022
1PO 1UT 1ST 1ŠT 1PI 1SO 1NE
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
Ubytovanie na mieru