Do 12. mája môžeme kráčať po stopách lásky v trnavskom archíve

Láska je strašne bohatá. Týmito slovami vystihol básnik Miroslav Válek podstatu výnimočného a najkrajšieho citu, ktorý ľudstvo sprevádza od nepamäti. Jeho verš sa stal hlavným mottom podujatia, ktoré sa uskutočnilo v trnavskom Štátnom archíve 14. a 15. februára 2020. Jeho súčasťou bola aj vernisáž unikátnej výstavy s názvom Stopy lásky v archívnych dokumentoch.

Výstava ponúka návštevníkom ľúbostné listy i svadobné oznámenia staré viac ako 400 rokov, ktoré v minulosti mali rôznu podobu. Nechýbajú ani ukážky matričných záznamov sobášov i dokumentov potrebných na uzavretie chatuny (židovskej svadby), ktoré získal Štátny archív v Trnave len prednedávnom. Verejnosť sa môže po prvý raz presvedčiť na vlastné oči, ako ľudia v minulosti vnímali lásku, ako dotvárala a menila ich životy.

Veľa o tom napovedia napríklad zoznamovacie inzeráty zo 40. rokov 20. storočia. Súčasnú generáciu určite prekvapia, a v niektorých prípadoch aj pobavia kritériá, na ktoré vtedy ľudia kládli dôraz pri hľadaní partnera. Na ilustráciu uvádzame aspoň dva z nich:

„V Trnave alebo na okolí chcem sa soznámiť s elegantnou krásnou dámou vyššej postavy, šľachetnej duše, na neskoršie manželstvo. Som 28-ročný, reprezentačného zjavu, vyrovnaného charakteru, milujem hudbu, vedu, umenie a filozofiu. Inkognito vítané. Odpoviem aj na anonymné listy úprimným a vážnym pisateľkám. Ponuky na zn. „Beethovenova sonáta mesačného svitu“.

„Dvadsaťdeväťročná, nie chudobná, nie škaredá, vysoká tmavovláska pre nedostatok príležitostí takto hľadá pána v zaistenom postavení. Vdovci a žandári majú prednosť, no nie je podmienkou! Hláste sa len vysokí a vyše 35-roční! Neanonymné ponuky na zn. „Katolíčka“.“

Kuriozitou výstavy je aj netradičná fotografia z prvej polovice 20. storočia, portrét mladého muža L. Tanácsa. Aby sa vyhol vojenskej službe, ušiel do háremu do Turecka a preoblečeného za ženu ho zachytil fotograf. Tak to aspoň hlása nápis na rube samotnej fotografie...

Časť výstavy je venovaná aj odvrátenej strane lásky. Aj jej stopy môžeme nájsť v archívnych dokumentoch. Patria k nim napríklad záznam o nevere z roku 1549 či prípad sobášneho podvodníka v Trnave z roku 1907. Z druhej polovice 19. storočia sa v administratívnych spisoch Mesta Trnava často objavujú záznamy o verejných domoch v Trnave. O niektorých z nich sa teraz môže verejnosť dozvedieť viac. Napríklad o tom na Jeruzalemskej ulici, ktorý v Trnave fungoval od roku 1891, a ktorý napokon v roku 1905 zatvorili na príkaz podžupana Bratislavskej stolice z dôvodu, že stál v blízkosti Kostola sv. Mikuláša...

Keď sa povie láska, väčšina z nás si predstaví vzťah dvoch ľudí, ktorí sa majú radi. Láska má však veľa podôb a každá z nich je niečím iná, jedinečná a neopakovateľná. Príďte sa o tom presvedčiť do Štátneho archívu v Trnave a uvidíte, že naša minulosť bola naozaj bohatá na rôzne podoby lásky v pozitívnom, ale aj negatívnom zmysle...

Výstava Stopy lásky v archívnych dokumentoch v Štátnom archíve na Štefánikovej ulici 7 v Trnave bude otvorená do 12. mája v pracovných dňoch od 8.00 do 15.30 h. Archív ponúka záujemcom komentované prehliadky aj s exkurziou po renesančnej budove. Vopred ohlásené návštevy si môžu dohodnúť prehliadku aj v sobotu alebo v nedeľu.


20. 2. 2020

 
 
 

Čo sa deje v regióne
apríl 2024
0PO 0UT 0ST 0ŠT 0PI 0SO 0NE
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  
Ubytovanie na mieru