Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2017 prezradia všetko, čo ste o Trnave nevedeli

Program pre odborníkov aj laikov, voľný vstup na koncert vážnej hudby, divadielko pre rodiny s deťmi, výstavy v Západnom krídle radnice, detské sprievody po pamiatkach, špacírky s pamiatkarmi a na záver piknik v krásnom prostredí okolia Kostola sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch – toto všetko čaká návštevníkov DEKD 2017 v Trnave.

Trnava sa pri príležitosti 30. výročia vzniku svojej Mestskej pamiatkovej rezervácie v tomto roku stala mestom otváracieho ceremoniálu DEKD, teda akýmsi hlavným mestom DEKD 2017 v rámci Slovenska. Preto ponúka zo všetkých slovenských miest aj najbohatší program, ktorý je vybudovaný tak, aby oslovil verejnosť z rôznych generácií aj s rôznymi záujmami. Tohtoročné heslo Pamiatky a príroda: Krajina možností, ktoré nasledovali aj ostatné mestá zo 49 krajín Európskej únie, umožnilo zahrnúť do DEKD široké spektrum aktivít. Dostať sa z mesta do prírody, predstaviť hodnoty urbanizmu, ale aj tradície potravinárskeho priemyslu v našom regióne, či rôzne historické udalosti, ktoré formovali našu krajinu s vysokým prírodným a kultúrnym potenciálom. Otvárací ceremoniál DEKD 2017 spojený s udeľovaním výročných cien revue Pamiatky a múzeá (len pre pozvaných hostí) sa bude konať vo štvrtok 7. septembra o 14.00 hod. v sále Marianum, ale program DEKD sa začína už 1. septembra a bude naozaj pre všetkých.

Na jeho začiatku aj konci bude stáť vinárstvo. Hneď 1. septembra sa bude konať na nádvorí radnice a pred ňou Stredoveká prešovačka s hranými scénami, 30. septembra sa bude konať prvá jesenná vínna tour do vinárstiev Mrva&Stanko a Vína z Mlyna. Na stredoveké tradície nadväzuje aj najchýrnejšie podujatie Tradičný trnavský jarmok s remeselníkmi, kultúrnym programom a stále zaujímavejším Stredovekom pod hradbami. Jarmočný víkend 7. – 10. septembra je zároveň ťažiskový víkend DEKD 2017, preto sa budú mnohé príťažlivé podujatia konať aj v rámci kraja, o čom sa môžete presvedčiť na stránke www.dekd.sk v katalógu aktivít. V Trnave bude jarmoku konkurovať v sobotu o 14.00 hod. Komentovaná prehliadka stavebných počinov Trnavskej univerzity (1635 – 1777), ktorá začne pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa, a v nedeľu exkurzia Tajomstvá františkánskych krýpt so začiatkom o 19.15 hod. pri františkánskom Kostole sv. Jakuba.

V Trnave sme DEKD 2017 poňali ako festival pamiatok, o ktorých sa viac dozviete na dvoch veľkých prednáškových podujatiach. Prvé z nich bude Seminár 30 rokov Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava, ktorý sa bude konať vo štvrtok 7. 9. o 9.00 hod. v zasadačke mestského zastupiteľstva na radnici. Určený je pre širokú verejnosť, teda hlavne záujemcov o osídlenie Trnavy, hradby, meštiansku i sakrálnu architektúru v meste, Trnavskú univerzitu, ale aj tunajšie parky, záhrady a históriu jarmokov. Druhým významným podujatím tohto druhu bude prednáškový cyklus O Trnave vo veži, ktorý sa bude konať každý deň od 11. 9. do 22. 9. o 16.30 hod. v bývalej kaviarni v mestskej veži – vstup zo Štefánikovej ulice. Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavé témy z dejín Trnavy, ktoré odprezentujú naslovovzatí odborníci zo Štátneho archívu v Trnave, Trnavskej univerzity, ale aj dvaja architekti. Je sa na čo tešiť, dúfame, že každé stretnutie bude sprevádzať aj živá diskusia.

O architektonických pamiatkach Trnavy sa tiež bude dať dozvedieť na dvoch podujatiach, a to 6. 9., teda v stredu o 19.00 hod. v Univerzitnom parčíku na Hornopotočnej ulici, kde záujemcom o najnovšie zistenia pod hviezdami (v prípade zlého počasia v aule Trnavskej univerzity) odprezentujú Archeologické výskumy a objavy na území mesta Trnavy doc. Erik Hrnčiarik, architekt Milan Horák a dr. Branislav Lesák. Exkurzia s názvom Archeologické výskumy na území mesta Trnavy pod vedením Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity sa začne v piatok 8. 9. o 14.00 hod. na nádvorí radnice a bude určená aj pre odborníkov, ktorí sa zúčastnia dopoludňajšej vedeckej konferencie Kultúrne dedičstvo 2017: Aplikácia ekologických princípov navrhovania pri obnove pamiatok. Jej organizátormi sú Fakulta architektúry STU a ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla).


Pre všetkých milovníkov kultúry je však určený Slávnostný otvárací koncert Dní európskeho kultúrneho dedičstva, v ktorom s dielami Griega, Brittna a Dvořáka účinkuje Trnavský komorný orchester a na ktorý si vôbec netreba kupovať vstupenky. Stačí len prísť vo štvrtok 7. 9. o 19.00 hod. do sály Marianum na Hollého ulici a nechať sa unášať tónmi hudby. Štátny archív v Trnave tiež prispeje ešte v piatok 8. 9. od 9.00 hod. do 17.00 hod. k programu DEKD Dňom otvorených dverí, počas ktorého čakajú v archíve na Štefánikovej ulici na deti aj dospelých prednášky, výstavy, tvorivé dielne a tajomstvá archívnych dokumentov. Západoslovenské múzeum v Trnave a Galéria Jána Koniarka v Trnave (Kopplova vila, Zelený kríčok 3) v rámci ťažiskového víkendu ponúknu voľný vstup. K týmto podujatiam sa pripojila aj Knižnica Juraja Fándlyho, ktorá od 8. 9. 2017 až do konca septembra ponúka možnosť navštíviť svoju hlavnú budovu (od architekta M. M. Harminca) na Rázusovej ulici 1 a nechať sa previesť jej vynovenými priestormi pri príležitosti 90. výročia svojho založenia.


Detský program odštartuje v stredu 6. 9. o 14.00 hod. vernisáž výstavy Pohľadnice z Európy spojená s hudobným programom a odovzdávaním malých prekvapení všetkým zúčastneným umelcom. Nielen deti, ktoré zareagovali na výzvu mesta a zapojili do programu DEKD svoje dielka, si ich budú môcť pozrieť až do 1. októbra v Západnom krídle radnice. Od piatku do nedele (8. – 10. 9.) sa bude konať detský program v Galérii Jána Koniarka. V piatok hudobník Peter Adamov predstaví deťom Zvuky prírody na špeciálnom workshope. Cez víkend tu zadarmo vystúpi Bábkové divadlo Animare Silva, v sobotu o 14.00 s rozprávkou Žabí princ a o 16.00 Ako sa Jano s drakom porátal. V nedeľu začnú o 14.00 rozprávkou Ako sa Jano s drakom porátal a o 16.00 bude Žabí princ. Pre rodiny s deťmi (alebo aj samostatných školákov) sú určené aj tri špeciálne detské sprievody po pamiatkach v čase predĺženého víkendu (15. – 17. 9.) vždy o 16.00 hod. V piatok to budú Veže, bašty, múry – trnavské hradby ako obrana pred nepriateľom vo veži pri Bernolákovej bráne, v sobotu Tajomstvá Západného krídla radnice v Trnave a v nedeľu v Kostole sv. Jakuba Kvietky sv. Františka.


V rámci DEKD tiež budú pokračovať dobre známe Potulky Malým Rímom (o tradícii vinárstva, o Márii Terézii, o Chránenom areáli Trnavské rybníky, o sídle trnavských richtárov i mestskom urbanizme), ktoré obohatia trnavskí pamiatkari svojimi Špacírkami s pamiatkarmi (od 21. do 24. 9. s témami o hradbách, Trnavskej univerzite, meštianskej a sakrálnej architektúre). Kto bude chcieť vedieť a vidieť ešte viac, môže navštíviť sídlo Krajského pamiatkového úradu, a to 21. a 24. septembra. V septembri budú naďalej otvorené sakrálne pamiatky pre návštevníkov mesta, 16. a 23. 9. sa bude konať cykloprehliadka s témou Mesto na prahu moderny a v sobotu 30. 9. posprevádzajú zadarmo záujemcov o Sakrálnu a Svetskú Trnavu lektori z Trnava Tourism pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu.


Celý september sa v Trnave bude niesť v duchu poznávania dejín mesta, ale zakončíme ho piknikom vo veľkom štýle, a to 30. 9. v Kopčanoch pri dvoch zaujímavých pamiatkach. Piknik v Kopčanoch spojený s prehliadkou Kostola sv. Margity v Kopčanoch a Cisárskeho a Kráľovského žrebčína v Kopčanoch sa začne o 9.30 hod. na Námestí Konštancie (pri františkánskom kostole) odkiaľ odíde do Kopčian autobus. Nezabudnite si košíky s jedlom a dobrú náladu. Vrátime sa, keď všetko spoznáme a zjeme, približne o 18. hodine. Miesta si treba rezervovať do 10. septembra 2017 na adrese trnava@dekd.sk, predmet: Kopčany. Nielen Trnavčania sú však vítaní aj „vlastným povozom“.
Na všetkých návštevníkov DEKD 2017 sa tešia organizátori Mesto Trnava, ICOMOS a všetky ostatné spolupracujúce inštitúcie. Veď poznávaním európskeho kultúrneho dedičstva poznávame sami seba.

Program

Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2017
Pamiatky a príroda: Krajina možností

Podujatia v Trnave

1. 9. od 15.00 do 22.00 hod. Hlavná ulica a nádvorie radnice
Stredoveká prešovačka, história vinárstva a vinohradníctva v Trnave a jej okolí sprostredkované návštevníkovi hranými scénami, vstupné: 2 E dospelí, 1 E dôchodca, dieťa, ZŤP. Organizuje Trnava Tourism v spolupráci so združením Hektor.

1. 9. o 16.30 hod. pred mestskou vežou
Potulky Malým Rímom: Tradície trnavského vinohradníctva a vinárstva a malé degustačné minimum. Sprevádza Martin Hrubala.

3. 9. o 16.30 hod. pred mestskou vežou
Potulky Malým Rímom: Mária Terézia a Trnava. Sprevádza Emília Izakovičová.

6. 9. o 14.00 hod. Západné krídlo radnice
Pohľadnice z Európy – vernisáž detských výtvarných prác spojená s oceňovaním malých umelcov a krátkym hudobným programom, výstava potrvá do 1. 10. 2017, vstup voľný.

6. 9. o 15.00 hod. Kaplnka v Západnom krídle radnice
Otvorenie výstavy návrhov revitalizácie Ružového parku a Parku Janka Kráľa, potrvá do 1. 10. 2017, vstup voľný.

6. 9. o 17.00 hod. Západoslovenské múzeum v Trnave
5. krajská výstava poľovných trofejí a rybárstva v Trnave a okolí, vernisáž sa koná pri príležitosti 70. výročia založenia spolku.

6. 9. o 19.00 hod. Univerzitný parčík, Trnava
Archeologické výskumy a objavy na území mesta Trnavy, prezentácia pod hviezdami
O najnovších zisteniach z archeologických výskumov oboznámi záujemcov Ing. arch. Milan Horák z Mestského úradu v Trnave, doc. Dr. phil. Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie FF TU a PhDr. Branislav Lesák z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. V prípade zlého počasia sa podujatie uskutoční v aule Trnavskej univerzity, Hornopotočná 23.

7. 9. od 9.00 do 13.00 Zasadačka mestského zastupiteľstva, radnica Trnava
Seminár 30 rokov Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava
Milan Horák: Trnava právom mestská pamiatková rezervácia
Peter Grznár – Matúš Sládok: Osídlenie Trnavy v praveku a stredoveku
Peter Grznár: Trnavské hradby a ich obrana
Milan Kazimír: Posun v poznaní meštianskej architektúry od vyhlásenia pamiatkovej rezervácie
Daniela Zacharová: Ktorý z trnavských kostolov môžeme považovať za najstarší?
Marek Zelina: Budovy trnavskej univerzity – slovenský unikát
Simonne Jurčová: Trnavské záhrady a parky
Vladimír Rábik: Trhy a jarmoky v Trnave v stredoveku
Otvorené pre širokú verejnosť, vstup voľný.

7. 9. o 14.00 hod. Marianum, Hollého ulica 9A
Otvárací ceremoniál Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2017 spojený s udeľovaním výročných cien revue Pamiatky a múzeá
Len pre pozvaných hostí.

7. 9. o 19.00 hod. Marianum, Hollého ulica 9A
Slávnostný otvárací koncert Dní európskeho kultúrneho dedičstva
Účinkuje Trnavský komorný orchester

Program koncertu:
Edvard Grieg – Z Holbergových čias, suita op. 40;
Benjamin Britten – Simple Symphony;
Antonín Dvořák – Sonatína op. 100, úprava pre komorný orchester E. Fine.
Otvorené pre širokú verejnosť, vstup voľný.

7. – 10. 9. Západoslovenské múzeum v Trnave
Voľný vstup do všetkých expozícií. Viac na www.zsmuzeum.sk.

7. – 10. 9. Galéria Jána Koniarka v Trnave
Voľný vstup do expozícií v Kopplovej vile, Zelený kríčok 3. Viac na www.gjk.sk.

7. – 10. 9. Mesto Trnava
Tradičný trnavský jarmok 2017
Remeselníci, stredovek, koncerty, kolotoče, burčiak, cigánska... V tomto roku prináša ešte väčší a majestátnejší Stredovek pod hradbami. Na námestí vystúpia kapely Vidiek, Polemic, Billy Barman, Medial Banana, Dominika Mirgová, Lipa spieva Lasicu a v amfiku Mária Čírová a Fragile, viac na www.facebook.com/zazivtrnave/.

8. 9. od 9.00 do 17.00 hod. Štátny archív v Trnave, Štefánikova 7
Deň otvorených dverí
Komentovaná prehliadka budovy každú celú hodinu, výstava Chute a vône minulosti, tvorivé dielne pre deti, prednáška Mgr. Jakuba Roháča Trnavské pamiatky na archívnych plánoch o 12.00 a o 16.00 hod.

8. 9. od 9.00 do 13.00 hod. Zasadačka mestského zastupiteľstva, radnica Trnava
Vedecká konferencia Kultúrne dedičstvo 2017
Aplikácia ekologických princípov navrhovania pri obnove pamiatok

Organizátori: Fakulta architektúry STU a ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla), Mesto Trnava.

8. 9. o 14.00 hod. nádvorie radnice
Archeologické výskumy na území mesta Trnavy pod vedením Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity
Exkurzia pre účastníkov vedeckej konferencie a verejnosť. Sprevádza doc. Dr. phil. Erik Hrnčiarik.

8. 9. od 9.00 do 14.30 hod. Galéria Jána Koniarka v Trnave – Kopplova vila, Zelený kríčok 3
Hudobník Peter Adamov: Zvuky prírody
Program pre malých aj veľkých. Vstup voľný, bližšie informácie: www.gjk.sk.

8. – 30. 9. Knižnica Juraja Fándlyho, Rázusova 1, Trnava
Dni otvorených dverí v Knižnici Juraja Fándlyho pri príležitosti 90. výročia založenia knižnice a obnovy budovy – lektorský sprievod po budove počas bežných otváracích hodín knižnice.

9. 9. o 14.00 hod. pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa, Univerzitné námestie
Komentovaná prehliadka stavebných počinov Trnavskej univerzity (1635 – 1777)
Komentovaná prehliadka Katedrály sv. Jána Krstiteľa a ostatných historických univerzitných budov so zaujímavým výkladom Mgr. Zuzany Dzurňákovej, PhD. z Katedry dejín a teórie umenia Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Vstup voľný.

9. 9. a 10. 9. Galéria Jána Koniarka v Trnave – Kopplova vila, Zelený kríčok 3
Bábkové divadlo Animare Silva
Program pre malých aj veľkých. V sobotu o 14.00 Žabí princ a o 16.00 Ako sa Jano s drakom porátal. V nedeľu o 14.00 Ako sa Jano s drakom porátal a o 16.00 Žabí princ. Vstup voľný.

10. 9. o 19.15 hod. krypty v Kostole sv. Jakuba
Tajomstvá františkánskych krýpt
Pri tajomnej atmosfére sviečok posprevádza záujemcov o dejiny františkánskej rehole v Trnave a jej dobrodincov kryptami pod Kostolom sv. Jakuba Emília Izakovičová.

Prednáškový cyklus O Trnave vo veži
Mestská veža, vstup zo Štefánikovej ulice, začiatok vždy o 16.30 hod.
11. 9. Trnava na začiatku novoveku – svetlá a tiene 16. storočia
Doc. PhDr. Juraj Roháč, CSc. (Katedra archívnictva a PVH FF UK)
12. 9. Zo života Spolku trnavských ostrostrelcov
Mgr. Katarína Červeňová, PhD. (Štátny archív v Trnave)
13. 9. Osudy trnavských mlynov
Mgr. Adrián Lančarič, PhD. (Štátny archív v Trnave)
14. 9. Pamätihodnosti Trnavy v latinských veršoch
Mgr. Katarína Karabová, PhD. (Trnavská univerzita v Trnave, Katedra klasických jazykov)
15. 9. Kébelovci. Osudy trnavskej lekárnickej dynastie
PhDr. Radoslav Ragač, PhD. (Sekcia kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR)
16. 9. Revitalizácia námestia SNP v Trnave
Ing. arch. Pavel Ďurko (Ateliér DV)
17. 9. Strechy v Trnave – historický vývoj
Mgr. Daniela Zacharová, PhD. (Pamiatkový úrad SR)
18. 9. Zabudnuté dedičstvo: technické pamiatky Trnavy
Ing. arch. Miroslav Beňák (OZ Čierne diery)
19. 9. Mestské hradby Trnavy do polovice 16. storočia v písomných prameňoch
Mgr. Darina Fridrichová (Štátny archív v Trnave)
20. 9. Trnava ako rezidenčné mesto uhorských kráľov a centrum stredoeurópskej politiky v stredoveku
Prof. PhDr. Vladimír Rábik, PhD. (Trnavská univerzita v Trnave, Katedra histórie)
21. 9. Čaro pálenej hliny – tehliarstvo v Trnave
Mgr. Tomáš Kolon, PhD. (Trnavská univerzita v Trnave, Katedra klasickej archeológie)
22. 9. O trnavských hostinských a kaviarnikoch
PhDr. Júlia Ragačová (Štátny archív v Trnave)

Detské sprievody po trnavských pamiatkach
15. 9. o 16.00 hod. veža pri Bernolákovej bráne
Veže, bašty, múry – trnavské hradby ako obrana pred nepriateľom
Po zrekonštruovanej obrannej veži a jej expozícii deti a ich rodičov posprevádza Matej Juráň.
16. 9. o 16.00 hod. Západné krídlo radnice
Tajomstvá Západného krídla radnice v Trnave
Po bývalej radnici, kaplnke a historickej väznici malých návštevníkov aj so sprievodným slovom prevedie Ferdinand Mak.
17. 9. o 16.00 hod. Kostol sv. Jakuba
Kvietky sv. Františka
Ikonografiu sv. Františka, ktorého počúvali aspoň zvieratká, keď mali ľudia príliš tvrdé srdcia, predstaví v Kostole sv. Jakuba v Trnave deťom Emília Izakovičová.

17. 9. o 16.30 hod. na parkovisku v Kamennom mlyne
Potulky Malým Rímom: Chránený areál Trnavské rybníky. Sprevádza Alfréd Trnka.

Cykloprehliadky Trnava očami architekta
16. 9. a 23. 9. o 17.00 hod. stretnutie s bicyklami na Starohájskej ulici pri pošte na lávke
Cykloprehliadky s podtitulom Mesto na prahu moderny budú sledovať rozvoj mesta od polovice 19. storočia a jeho rast za hranice hradieb až podnes. Predstavia najvýznamnejšie industriálne stavby, ktoré naštartovali rast mesta, zaujímavé urbanistické riešenia, sídliská či rozporuplno vnímané zásahy v centre mesta počas socializmu. Sprevádza Ing. arch. Miroslav Beňák. Bližšie informácie: www.regiontirnavia.sk.

21. 9. o 15.00 hod. Ulica M. Schneidera-Trnavského
Odhalenie pamätnej tabule Zoltána Kodálya na Dome hudby.
18.00 hod. Marianum, Hollého ulica 9A
Koncert Trnavského komorného orchestra – sprievodný program k odhaleniu pamätnej tabule Z. Kodálya. Podujatie organizuje Západoslovenské múzeum v Trnave a TTSK. Viac na www.zsmuzeum.sk.

21. 9. o 16.00 hod. Cukrová 1, Trnava
Otvorenie sídla KPÚ Trnava verejnosti, so sprievodným slovom naslovovzatých odborníkov.


ŠPACÍRKY S PAMIATKARMI z Krajského pamiatkového úradu v Trnave

21. 9. o 15.00 hod. pri Pomníku padlým v prvej svetovej vojne
Špacírka s pamiatkarmi – hradby

21. 9. o 17.00 hod. pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa
Špacírka s pamiatkarmi – budovy trnavskej univerzity

22. 9. o 15.00 hod. pred Kostolom sv. Heleny
Špacírka s pamiatkarmi – sakrálna architektúra

22. 9. o 17.00 h pred radnicou
Špacírka s pamiatkarmi – meštianska architektúra

23. 9. o 11.00 hod. pred Kostolom sv. Heleny
Špacírka s pamiatkarmi – sakrálna architektúra

23. 9. o 15.00 hod. pri Pomníku padlým v prvej svetovej vojne
Špacírka s pamiatkarmi – hradby

24. 9. o 13.00 hod. pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa
Špacírka s pamiatkarmi – budovy trnavskej univerzity

23. 9. o 15.00 hod. pred radnicou
Špacírka s pamiatkarmi – meštianska architektúra


24. 9. o 16.30 hod. pred mestskou vežou
Potulky Malým Rímom: Sídlo Trnavských richtárov. Sprevádza Emília Izakovičová.

24. 9. o 17.00 hod. Cukrová 1, Trnava
Otvorenie sídla KPÚ Trnava verejnosti, so sprievodným slovom naslovovzatých odborníkov.

30. 9. o 10.00 hod. a 12.00 hod. pred mestskou vežou
Vždy dve prehliadky (dva okruhy): Sakrálna Trnava – komentovaná prehliadka dvoch kostolov a Svetská Trnava – komentovaná prehliadka veže a hradieb. Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu zabezpečuje Trnava Tourism.

30. 9. o 13.45 hod. pred mestskou vežou, odchod 14.00 hod., príchod 19.00 hod. na Radlinského ulicu v Trnave
Prvá jesenná vínna tour: Víno Mrva&Stanko a Vína z Mlyna
Viete si predstaviť, že by ste najlepšie vína ročníka ochutnali v spoločnosti svojho obľúbeného vinára priamo medzi sudmi? Nasadnite s Trnava Tourism do vinárskeho mikrobusu a navštívte vinárstva Regiónu Tirnavia. Bližšie informácie: www.regiontirnavia.sk.

1. 10. o 15.30 hod. pred mestskou vežou
Potulky Malým Rímom: Keď mesto začalo prerastať hradby. Sprevádza Peter Vagner.

Otvorenie sakrálnych pamiatok pre verejnosť
Bazilika sv. Mikuláša
Po – Pia: 10.00 – 12.00 hod., 14.00 – 16.00 hod., Ne: 14.00 – 17.00 hod.
Katedrála sv. Jána Krstiteľa
Po – Pia: 10.00 – 12.00 hod., 14.00 – 17.00 hod., So: 11.00 – 16.00 hod.
Kostol sv. Jakuba
So – Ne: 14.00 – 17.00 hod.
Kostol Najsvätejšej Trojice
So – Ne: 14.00 – 17.00 hod.
Kostol sv. Heleny
So – Ne: 14.00 – 17.00 hod.

15. 8. 2017

 
 
 

Čo sa deje v regióne
marec 2024
4PO 4UT 4ST 4ŠT 4PI 4SO 4NE
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Ubytovanie na mieru