Advent v Trnave rozžiari centrum mesta, prinesie pekný program aj zahreje dušu

Príchod vianočných sviatkov v našom meste už tradične predznamenávajú predvianočné trhy, rozsvietené centrum mesta plné stánkov s dobrotami a zaujímavý program, ktoré nás deň po dni nalaďujú na tú pravú vianočnú náladu. Ani tento rok nebude výnimkou. Obdobie očakávania Vianoc sa tento raz uskutoční v réžii samosprávy a ponesie názov Advent v Trnave. Začne sa už v piatok 1. decembra 2017 otvorením Adventných trhov na Trojičnom námestí.

V týchto dňoch už v strede mesta stojí vianočný strom, je pripravená výzdoba a osvetlenie, jeden po druhom vyrastajú vianočné stánky a robí sa všetko pre to, aby sa už o týždeň námestie v srdci Trnavy zmenilo na živé vianočné mestečko. Bude voňať ihličím a škoricou, chutiť tými najlepšími dobrotami a znieť hlasmi ľudí užívajúcich si tieto čarovné dni. Nemôže pri tom chýbať ani program, ktorý nám dovolí na chvíľu sa zastaviť, zabudnúť na každodenný zhon a byť prítomný v tomto okamihu.

„Chceme priniesť taký program, ktorý bude citlivo dopĺňať atmosféru najvýznamnejších sviatkov v roku. Zostavovali sme ho preto s dôrazom na to, aby zahrial dušu ako pohár horúcej medoviny a doprial tiež oddych uponáhľanej mysli,“ hovorí Peter Cagala, vedúci úseku kultúry Správy kultúrnych a športových zariadení Mesta Trnava.

V prvý decembrový deň o 19. hodine spoločne rozsvietime vianočný stromček na Trojičnom námestí a otvoríme tým Adventné trhy. Pekný zážitok pre celú rodinu dotvorí koncert speváčky Simy Martausovej.

Nezabudnuteľným večerom bude aj utorok 5. decembra, kedy v našom meste privítame Mikuláša. Spolu s anjelmi i čertami dorazí o 17.15 h na Námestie sv. Mikuláša, ktoré zažne spolu s deťmi. Mikulášsky záprah sa potom pohne smerom k Trojičnému námestiu, kde o 18.00 hod. vystúpi Miro Jaroš.

Hudobný program Adventu v Trnave je plný zvučných mien. Za všetkých spomeňme napríklad Katku Koščovú, Vrbovské vŕby, Juraja Hnilicu, Paper Moon Trio či Janais.

Fajnšmekri si určite nenechajú ujsť Štyri adventné koncerty v Kostole svätého Jakuba, ktoré sú už pravidelnou súčasťou kultúrneho diania v Trnave.
Tento rok prinesú Lúčnicu, Ivu Bittovú & Čikori, Spektrumoperné hviezdy a ich hostí.

Najväčšími hviezdičkami na pódiu však budú minimálne pre svojich rodičov určite deti z trnavských materských škôl. Jednotlivé škôlky majú svoj čas rezervovaný každý štvrtok a piatok od 7. do 21. decembra.
 


Tým najmenším sú určené aj rozprávky divadla Dvor zázrakov na radnici a obľúbené Predvianočné tvorivé dielne pre deti. Pestré kreatívne aktivity ich čakajú medzi 1. a 17. decembrom vždy od piatku do nedele v osvedčených priestoroch „Pod stĺpami“ na Hlavnej 8.

 

Až do 7. januára 2018 bude fungovať verejné klzisko na Hlavnej ulici. Korčuľovať sa dá denne od 10. do 20. hodiny, korčule je možné si aj zapožičať.

O nevšedný zážitok sa postarajú štvrtkové a nedeľné výstupy na mestskú vežu s lampášom. Sprievodca v historickom kostýme záujemcov schodík po schodíku zoznámi s príbehmi a legendami tejto dominanty mesta.

Veľkým lákadlom budú aj tento rok Stredoveké vianočné trhy. Od 15. do 17. decembra vďaka nim zažijeme Vianoce trochu inak. Námestie sv. Mikuláša zaplnia doboví remeselníci a zvieratká, tešiť sa môžeme na originálny program, dobrú zábavu a skvelý starobylý punč.

Popri užívaní si radosti a veselosti by sme mali myslieť aj na tých, ktorí v živote nemali toľko šťastia ako my. Od 13. do 16. decembra môžete kúpou punču v charitatívnom stánku Mesta Trnava podporiť dobrú vec. Výťažok z predaja poputuje organizáciám tretieho sektora, ktoré pracujú v sociálnej oblasti.

Okrem toho bude počas celých Adventných trhov v charitatívnom stánku mesta prebiehať predaj výrobkov organizácií tretieho sektora zdravotne postihnutých, občianskych združení, chránených dielní a detského domova v Trnave.

Vo štvrtok 21. decembra prinesú skauti do Trnavy Betlehemské svetlo a odovzdajú ho na pódiu predstaviteľom mesta, o deň neskôr sa v dome Katolíckej jednoty Slovenska uskutoční Štedrá večera pre osamelých ľudí a ľudí bez domova.

 „Pripraviť predvianočné trhy tak, aby bola spokojná čo najväčšia časť návštevníkov, je výzvou. Predstavy a očakávania ľudí sa rôznia, počas uplynulých mesiacov sme však intenzívne pracovali na tom, aby bol Advent v Trnave pestrý a aby si z jeho ponuky mohol vybrať každý. Svoj sortiment predstavia desiatky predajcov a remeselníkov,“  približuje Peter Babinec, vedúci odboru dopravy a komunálnych služieb Mestského úradu v Trnave, ktorý zastrešuje technickú stránku predvianočných aktivít v meste. „Trojičné námestie tento rok ozvláštnia nové drevené stánky v štýlovom dizajne. Už teraz na ne máme veľmi dobrú spätnú väzbu, ľuďom sa páčia. Naším cieľom je, aby sa sem domáci aj návštevníci z okolitých miest radi vracali,“ pokračuje.

K pohodliu návštevníkov Adventných trhov isto prispeje aj predĺžená prevádzka verejných WC na Radlinského ulici. Tie budú otvorené cez týždeň od 8.00 do 22.00 hod. a cez víkendy až do 23.00 hod., teda v rovnakom čase ako stánky na Trojičnom námestí.

Vianočné mestečko zavrie svoje brány 23. decembra. Veríme, že dovtedy rozdá mnoho radosti a stane sa miestom milých stretnutí a pekných spomienok.

Rok 2017 vyprevadíme o polnoci 31. decembra novoročným ohňostrojom. Ešte predtým sme pripravili malú generálku pre deti, ktoré si o 18.00 hod. užijú svoj vlastný, detský ohňostroj.

Hoci je koniec roka ešte zdanlivo ďaleko, každý z nás vie, ako rýchlo vedia dni letieť, obzvlášť tie pred sviatkami. Prianím všetkých, ktorí Advent v Trnave pripravujú, je to, aby Trnavčanom i návštevníkom spríjemnil predvianočný čas a naplnil ich očakávania.

Aktuálne informácie o Advente v Trnave a kompletný program nájdete na stránke advent.trnava.sk.Adventné trhy v Trnave na Facebooku

24. 11. 2017

 
 
 

Čo sa deje v regióne
február 2024
3PO 3UT 3ST 3ŠT 3PI 3SO 3NE
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29  
Ubytovanie na mieru