780. výročie udelenia kráľovských výsad prinesie skvelý program

Tento rok si pripomíname 780. výročie významnej udalosti našich dejín – v roku 1238 sa Trnava ako prvá spomedzi miest na dnešnom území Slovenska stala slobodným kráľovským mestom. Pri tejto príležitosti, s cieľom obzrieť sa za vlastnou históriou, ale aj predstaviť Trnavu ako živé, moderné a atraktívne mesto, pripravila samospráva na najbližšie mesiace pestrý program. Podujatia, ktoré máte radi, sme obohatili o tému výročia, a prinesieme vám aj úplne nové špeciality, aby sme jubileum našej Trnavy oslávili, ako sa patrí.

Pod hlavičkou 780-ky rozširujeme obľúbené Radničné hry o jeden deň navyše. Známe herecké mená sa nám počas troch júnových dní postarajú na nádvorí radnice o výnimočný kultúrny zážitok.
Milovníkov jazzu isto poteší, že 15. ročník medzinárodného festivalu Trnavský jazzyk bude zadarmo! A nielen ich, ale i tých, ktorí s ním zatiaľ iba nezáväzne koketujú, isto uchváti svetoznámy kontrabasista Avishai Cohen so sedemčlennou kapelou.
Jedinečné budú aj dva piatkové letné večery Proma Frajdej, keď sa v parku pod hradbami v srdci mesta stretnú žánrová pestrosť a remeselné gastro v priateľskej, až festivalovej atmosfére. Počas Večera u Schneiderovcov si v úžasnej záhrade domu Mikuláša Schneidera-Trnavského vypočujeme tvorbu Elisabeth Wittgruber v hudobnom podaní Martina Geišberga, poéziu prednesie Táňa Pauhofová. Program s názvom Korene mal premiéru v Slovenskom národnom divadle, bol vydaný knižne i na CD.
Malí Trnavčania si užijú skvelý Deň detí s prekvapením, tých vo veku od 8 do 15 rokov privíta aj tento rok miniTrnava – mesto detí na Mestskom zimnom štadióne.

To však nie je všetko. Týždeň pred Tradičným trnavským jarmokom neodchádzajte z mesta, premeškali by ste neopakovateľnú šnúru podujatí. Najprv privítame originálne Radošinské naivné divadlo, potom sa stretneme na štýlovom Trnavskom pikniku; pekné predstavenie pre celú rodinu nám zahrá Divadlo Aréna a spolu so známymi rodákmi vzdáme hold nášmu mestu na veľkolepom podujatí Trnavčania Trnave. Príďte si pozrieť, ale najmä vypočuť Máriu Čírovú, Roba Opatovského, Alana Mikušeka, Dominiku Mirgovú, Simu a Strapa na jednom pódiu. Programom bude sprevádzať známy moderátor Chyno.
Silné trnavské hudobné gény budú zastúpené aj na septembrovom jarmoku. Návštevníkom zahrajú Bystrík Červený, Hudba z Marsu, Landfil a Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers.

Vráťme sa však ešte o pár mesiacov späť. V apríli budeme na pešej zóne maľovať nový Trnavský hashtag, ktorý bude až do zimy zdobiť pešiu zónu a priťahovať pohľady okoloidúcich. Počas Májového kvetu Trnava opäť rozkvitne v tisíckach farieb a centrum mesta sa zmení na veľký kvetinový rínok. Sprievodný program prinesie témy dôležitosti mestskej zelene a ochrany prírody, ktorým sa však plánujeme systematicky venovať počas celého roka, aby sme my i generácie po nás mohli žiť v čo najkrajšej a najčistejšej Trnave.
V kalendári nášho mesta nesmie chýbať ani prestížna súťažná výstava vín Víno Tirnavia, ktorá bude mať už po druhý rok podobu jarného festivalu pod holým nebom priamo na Hlavnej ulici.

Okrem kultúrnych podujatí prinesie tohtoročné výročie mesta súťažnú výstavu detských prác  s názvom Moja jubilujúca Trnava, videosúťaž pre žiakov základných škôl Mám Trnavu rád a taktiež vedomostnú súťaž o minulosti i súčasnosti nášho mesta pre všetkých Trnavčanov.

Klub priateľov Trnavy ponúkne ďalšie diely voľného cyklu literárno-hudobných podujatí Trnavská poetika so zaujímavými hosťami a v novom cykle Osobnosti Trnavy pripomenie jubileum Viliama Turčányho a 100. výročie narodenia Alfréda Wetzlera. Samozrejme, aj tento rok sa k nám aspoň na čas vrátia významní rodáci z rôznych kútov Slovenska i sveta, aby sme spolu oslávili Trnavské dni.

V spolupráci Mesta Trnava s Trnavskou univerzitou a Štátnym archívom v Trnave sa uskutoční Konferencia k výročiu mesta Trnava a Európskemu roku kultúrneho dedičstva. Tým sa však výpočet tohtoročných akcií nekončí. O všetkom, čo sa v Trnave deje, budete vždy včas informovaní na trnava.sk.

5. 4. 2018

 
 
 

Čo sa deje v regióne
marec 2023
2PO 2UT 2ST 2ŠT 2PI 2SO 2NE
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Ubytovanie na mieru